Bylinky, které se nejlépe pěstují nejen v interiéru

Mít bylinky doma rozhodně stojí za to. Pro dlouhodobější pěstování se doporučuje dát je na záhon. Přesto je možné mít i v interiéru některé bylinky, které můžete pravidelně využívat při přípravě pokrmů. Takových pár lístků bazalky do salátu bezesporu stojí za to. To samé platí i o tymiánu a některých dalších známých bylinkách. Pojďme si tedy udělat takovou malou exkurzi po těch bylinkách, které určitě stojí za to.

Bazalka jako skvělá voňavá záležitost

Hodně a univerzálně použitelná bazalka je široce používána především v italské kuchyni. Pěstovaná je každoroční ve většině regionů. Miluje teplo a lze ji pěstovat v mnoha různých odrůdách, od sladkých velkých listových až po pikantní thajské. Bazalka má řadu zdravotních a výživových výhod. Jde o důležitý zdroj vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Bazalka

Bazalka: Foto Pixabay

Skvělý rozmarýn

Tato dřevitá trvalka má typickou dřevitou vůni připomínající borovici a silnou chuť popsanou jako jakýsi kříženec šalvěje a levandule. Slouží k ochucení drůbeže, masa, dušeného masa a kastrolů. Jemná trvalka se pěstuje jako roční i v chladnějších zónách. Malé rostliny lze na zimu přinést do interiéru. Bez zarytí zimu venku jen tak nepřežije.

Rozmarýn

Rozmarýn: Foto Pixabay

Oregano, bez něhož se pizza prostě neobejde 

Mimo máty je oregano základem v italské a mexické kuchyni. Robustní kořeněnou příchuť lze použít k dochucení drůbeže, fazolí, špaget a pizzy. Tato snadno rostoucí rostlina je odolná ve většině zón a lze ji pěstovat uvnitř i venku.

Oregáno

Rozmarýn: Foto Pixabay

Neskutečně voňavá levandule

Tato populární středomořská trvalka je známá svou uklidňující květinovou vůní a terapeutickými vlastnostmi. Poupata lze použít v receptech a nápojích nebo konzervovat různými způsoby, jako éterické oleje, koupelové soli, sáčky a potpourris. Ačkoli se levanduli nejlépe daří venku v horkých suchých podmínkách, lze ji také pěstovat na slunném místě uvnitř ze semen nebo malých rostlin.

Levandule

Levandule: Foto Pixabay

Verbena s intenzivní citrusovou vůní

Citronová verbena se vyznačuje vysokou koncentraci olejů a intenzivní citrusovou vůni uvolňuje kartáčováním proti listím. Listy jsou osvěžujícím doplňkem k pokrmům z ryb a drůbeže, zálivce, džemu a nápojům. Má řadu zdravotních výhod a používá se také v potpourri nebo v čisticích prostředcích. Tuto jemnou trvalku lze pěstovat v nádobě v chladnějších oblastech a na zimu ji přenést do interiéru.

Verbena

Verbena: Foto Pixabay

Petrželka jako stálice

Mírně hořká chuť petrželky, jedné z nejběžnějších a nejsnadnějších pěstitelských bylin, se používá k oživení polévek, dušených pokrmů a salátů a je běžnou přísadou v blízkovýchodní kuchyni. Pomáhá při trávení a je dobrým zdrojem vitamínů A a C.

Petržel

Petrželka: Foto Pixabay

Unikátní chuť šalvěje

Ostrá borovicová příchuť šalvěje je nejlepší v kombinaci s jinými bylinami s výraznou chutí, jako je rozmarýn, tymián a bobkový list. Používá se k ochucení masa, omáček, kořenové zeleniny a zimních gulášů. Tento vytrvalý polokeř se pěstuje venku, ale může být také pěstován uvnitř ze semen nebo ho lze začít pěstovat na slunném parapetu.

Šalvěj

Šalvěj: Foto Pixabay

Labužníky oblíbený estragon

Francouzský estragon, oblíbený mezi labužníky, je klasickou přísadou omáčky Béarnaise a kuřecího salátu. Jeho chuť také dobře funguje v polévkách, vejcích a pokrmech z mořských plodů. Tato rychle rostoucí bylina se nejlépe pěstuje venku na slunném dobře odvodněném místě.

estragon

Estragon: Foto Pixabay

Zemitý tymián

Silná zemitá chuť tymiánu, běžné přísady v evropské, africké a latinské kuchyni, se používá k dochucení slaných pokrmů, jako je dušené maso, pečená zelenina, dušená masa a polévky. Může být také přidán do marinád, čajů a koktejlů. Tato bezstarostná trvalka může být pěstována venku nebo uvnitř ze semen.

Tymián: Foto Pixabay

Pažitka jako tuzemská klasika

Tato takřka náhražka česneku má jemnou chuť, která při vaření ještě zjemní. Travnaté listy lze jemně nasekat a použít k ochucení vajec, ryb, brambor a polévek. Okrasné květy ve tvaru zeměkoule jsou jedlé.

Pažitka

Pažitka: Foto Pixabay

Nekonečně rostoucí máta

Čistá jasná chuť máty dodává hloubce středomořské a asijské kuchyni. Existuje mnoho různých příchutí, včetně máty peprné, máty peprné, ananasu a čokolády. Štiplavé listy mají řadu zdravotních výhod, například při zažívání. Slouží k dochucení čaje, jogurtu, salátů a hlavních jídel. Protože máta se dokáže rozmnožit všude, je nejlepší ji pěstovat v nádobě.

Máta

Máta: Foto Pixabay

Unikátní kopr

Ostře typická chuť kopru, která se nejčastěji používá při konzervování kyselých okurek, také zvyšuje chuť jehněčího masa, ryb, salátů a zeleniny. Mezi léčebné účinky patří podpora trávení a zmírnění otoků a křečí. Pěstuje se ze semínek.

Kopr

Kopr: Foto Pixabay

Bylinky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.