Měření pH

Měření pH vody v bazénu je důležité. Přesto ho mnozí podceňují

Koupací sezona je v plném proudu a v podstatě každý zahradní bazén je v permanenci. S příchodem vysokých teplot také přicházejí první problémy týkající se čistoty vody. Ne každý se o ni dokáže pravidelně starat tak, aby byla průzračná a optimální ke koupání. Jedním ze základních úkonů je měření pH prostředí vody. Právě pH prostředí je hlavním indikátorem kvality vody a možnosti jejího pozitivního ovlivnění. Proč tedy pH měřit a jakým způsobem tak činit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Proč měřit pH prostředí?

Důvodů by se našlo určitě hodně, nicméně tím hlavním je fungování bazénové chemie. Pokud je pH příliš vysoké, nebo naopak velmi nízké, účinky chemie se minimalizují. Tablety sice v plováku mít můžete, nicméně jsou fakticky k ničemu. Po úpravě pH prostředí začnou ovšem znovu účinkovat a vy budete mít jistotu krásné čisté vody, která by měla být u zahradního bazénu jakousi nepsanou samozřejmostí.

Měření pH

Několik metod měření

Je fakticky jedno, jakým způsobem budete pH měřit. Jakýsi základ představují klasické lakmusové papírky. Na trhu jich existuje spousta. Mnohé dokážou měřit ještě kromě pH i další ukazatele, jako je množství chloru a podobně. Měření je expresní a do několika minut víte, na čem jste. Hodně oblíbené je taktéž používání speciální tabletky, která se dává do plastového měřidla a následně zalévá vodou z bazénu. Ta se pak obarví dle toho, jaké je pH prostředí v bazénu.

Bazén

Jak upravit pH?

Velmi jednoduchým způsobem. Stačí pouze přípravek pH+ či pH-. Podle charakteru vodu ho následně použijete. Tradičně bývá pH vyšší, a tak se používá pH- v požadovaném množství. Bílá krystalická látka se rozpustí v kbelíku s vodou a následně se voda vylévá do bazénu. pH se upraví a chemie bude opět fungovat tak, jak by měla.

pH mínus

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Antonín Odpovědět

  Dobrý den. Toto je tak okrajově řečeno, že podle tohoto návodu neuděláte nic.
  Co třeba :jak upravit zelenou vodu
  Nebo kalnou vodu
  Co třeba chlor šok
  Nedej bůh studniční vodu
  Návodů jsou stovky, ale nikdo vám
  Stejnak moc neporadí.
  Si myslím že by bylo užitečnější poradit správný postup při úpravě vody.
  Ps:souhlasím s vaším názorem že bez úpravy pH můžete zapomenout na čistou vodu.

 2. Tomáš Odpovědět

  Tak to je zase článek o ničem. Jako laik vím 2x více věcí než je uvedeno v článku, např. co se stane když je PH moc vysoké nebo naopak moc nízké. Čím nahradit předražené PH+ a PH- atd. Zkrátka být autor tohoto článku, tak se za tento výtvor stydím.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   takto jednoduše se o vodu starám už několik let. Napustím z řádu, dávám tablety 4+1, vysávám, měřím pH, přidávám pH- v případě potřeby.
   Nic jiného nepotřebuji a o jednoduché info jsem se podělil. Nic víc, nic méně. Možná i proto se nestydím. Máte-li více relevantních info, nestyďte se a sem s nimi.

 3. Bazenar Odpovědět

  Aha. A co třeba alkalita, nebo tvrdost vody??už 10 let vyrábím a servisuji bazény a tak mohu říci, že sice je pH důležité ale článek je o …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *