Měření pH vody v bazénu je důležité. Přesto ho mnozí podceňují

Měření pH

Koupací sezona je v plném proudu a v podstatě každý zahradní bazén je v permanenci. S příchodem vysokých teplot také přicházejí první problémy týkající se čistoty vody. Ne každý se o ni dokáže pravidelně starat tak, aby byla průzračná a optimální ke koupání. Jedním ze základních úkonů je měření pH prostředí vody. Právě pH prostředí je hlavním indikátorem kvality vody a možnosti jejího pozitivního ovlivnění. Proč tedy pH měřit a jakým způsobem tak činit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Proč měřit pH prostředí?

Důvodů by se našlo určitě hodně, nicméně tím hlavním je fungování bazénové chemie. Pokud je pH příliš vysoké, nebo naopak velmi nízké, účinky chemie se minimalizují. Tablety sice v plováku mít můžete, nicméně jsou fakticky k ničemu. Po úpravě pH prostředí začnou ovšem znovu účinkovat a vy budete mít jistotu krásné čisté vody, která by měla být u zahradního bazénu jakousi nepsanou samozřejmostí.

Měření pH

Foto: Radek Štěpán

Několik metod měření

Je fakticky jedno, jakým způsobem budete pH měřit. Jakýsi základ představují klasické lakmusové papírky. Na trhu jich existuje spousta. Mnohé dokážou měřit ještě kromě pH i další ukazatele, jako je množství chloru a podobně. Měření je expresní a do několika minut víte, na čem jste. Hodně oblíbené je taktéž používání speciální tabletky, která se dává do plastového měřidla a následně zalévá vodou z bazénu. Ta se pak obarví dle toho, jaké je pH prostředí v bazénu.

Bazén

Foto: Radek Štěpán

Jak upravit pH?

Velmi jednoduchým způsobem. Stačí pouze přípravek pH+ či pH-. Podle charakteru vodu ho následně použijete. Tradičně bývá pH vyšší, a tak se používá pH- v požadovaném množství. Bílá krystalická látka se rozpustí v kbelíku s vodou a následně se voda vylévá do bazénu. pH se upraví a chemie bude opět fungovat tak, jak by měla.

pH mínus

Foto: Radek Štěpán

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.