Bůček, kýta, pečeně či plec? Vybíráme nejlepší uzené vepřové maso

Maso na uzení

Milujete chuť uzeného masa? Aby ne? Především to domácí je zcela unikátní. Ano, možná není příliš zdravé. Proč si ale takovouto dobrotu občas nedopřát? Udit se doma dá téměř jakékoli maso. Tradičně se ovšem jedná hlavně o to vepřové. Z hlediska chuti je ideální a samotné uzení také není nijak složité. Každý kus vepřového je ale specifický. Záleží na tom, z jaké části těla vepře pochází. My se na ty nejznámější kusy masa podíváme podrobněji v následujících řádcích. Jen těžko ale vyhodnotíme ten nejlepší. Každý má zkrátka rád něco jiného…

Bůček jako mastná, ale chuťově unikátní klasika

Mnohým lidem se při vyslovení podstatného jména uzení vybaví právě bůček. Jedná se o část vepře s největší porcí tuku. Masa je často v boku poměrně málo. Měli byste tedy sledovat, jak samotný bůček vypadá a brát takový, který je vcelku prorostlý. Tuk je ovšem nositelem chuti, která je zcela unikátní. Koupit lze bok buď s kostí, nebo bez ní. Šikovný člověk si v případě nákupu levnějšího kusu s kostí bez problémů poradí.

Bůček

Kýta s nízkým obsahem tuku

Výbornou volbou je také vepřová kýta, Vyznačuje se nižším obsahem tuku. Někdy jde v případě uzení o celosvalovou kýtu, tedy jeden jediný kus masa. Jinak lze ale volit klidně i kousky masa z kýty a udit je. Mezi uzené kýty se řadí tradiční moravské uzené. Mnohdy se maso před uzením nakládá a v některých receptech na moravské uzené figuruje také krev.  

Žebra k obírání

A co taková žebra? V udírně je připravíte fenomenálně.

Žebra

Krkovice může být, ale…

Hodně zajímavou volbou je také vepřová krkovice. Ta se vyznačuje menšími tukovými ložisky. Vynikající je ke grilování. V případě uzení někomu vadí šlachy a pevnější části, jež se v krkovici standardně nacházejí.

Vepřová plec

U té je zapotřebí počítat s vyšším obsahem kolagenu a mnohdy i tuku. Přesto je k uzení také skvělá a hojně se využívá.

Bůček

Velebená i zatracovaná pečeně

Pečeně je masem, které obsahuje minimum tuku. Po vyuzení tedy bude vyloženě libová a poměrně suchá. Mnohým lidem to ale vyhovuje. My jsme ji naložili, což je patrné z obrázku.

Pečeně

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.