Zkuste si vypěstovat vlastní květák – není to vůbec složité

Prvním, kdo zmínil květák v odborných spisech byl Plinius v prvním století našeho letopočtu. Ve středověku se květák pěstoval na Kypru a zahradníci v západní Evropě jej poté také začali pěstovat ve svých zahradách. V roce 1822 Britové uvedli tuto rostlinu do Indie. V současné době známe květák pod botanickým označením Brassica oleracea var. Botrytis a už se pěstují květáky všech možných barev: krémově bílé, zelené, žluté, oranžové a fialové.

Slunce a půda

Květák se pěstuje jako jednoletá rostlina hlavně kvůli tomu, že zvládne jen mírný mráz. Oproti tomu potřebuje alespoň 6 až 8 hodin plného slunce denně. Květák vyžaduje úrodnou, dobře odvodněnou, dobře zhutněnou a středně vlhkou půdu bohatou na organickou hmotu. Pokud přemýšlíte nad plodinami, které květák na zahradě dobře doplňují, zvažte špenát, celer, řepu, růžičkovou kapustu, cibuli, brambory, kukuřici, tymián či šalvěj. Naopak rajčata, hrášek ani jahody se ke květáku nehodí. Ideální pH půdy je v hodnotách 6.0 až 7.0.

Zálivka a hnojení

Květák potřebuje týdenní zálivku asi 5 centimetrů. Přidávejte kompostovaný hnůj či organická hnojiva bohatá na dusík (řasa, kostní moučka, rybí emulze). Tato hnojiva dávejte kolem rostlin bez přímého kontaktu s největšími listy.

Rozmístění

Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 65 centimetrů od sebe a nechte mezi nimi řádky ve vzdálenosti asi 65 centimetrů. Tím získáte veliké plody. Po 55 až 80 dnech nastává období sklízení – plody jsou již zralé, jasně bílé a dosahují velikosti od 15 do 20 centimetrů. Nejlepší řešení je zasít semena v interiéru měsíc před posledním mrazem. Zasejte je do hloubky 0,6 až 1,25 centimetrů, čímž předejdete poškození jemných kořenů sazenic. Nádoby umístěte na slunné okno, kde teploty dosahují okolo 21 °C a udržujte vlhkou půdu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

  1. Aster Odpovědět

    Květák sázím do jamky nad kupku hnoje (organického) a osvědčilo se mi natáhnout mezi sazenice černou netkanou textilii – udrží vláhu a teplo. Sazenice sázím na vzdálenost 40 – 45cm a bohatě to stačí – střídám raný a pozdní, takže ten pozdní, který má větší růžice má pak dost místa. Je dobré horní listy zalomit nad růžicí – zůstane bílá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *