5 bylinek, které vám na parapetu ochotně porostou bez pohledu na roční období – tradiční i netradiční tipy

Bylinky

5 bylinek, které vám na parapetu ochotně porostou bez pohledu na roční období – tradiční i netradiční tipy, díky nimž si můžete dopřát šťavnaté osvěžení kdykoliv chcete. Pokud rádi vaříte, určitě se vám hodí aromatické bylinky. A pokud jsou vždy čerstvé, vašemu vaření i zdraví to jenom prospěje. Není nic lepšího, než si tyto zelené kuchyňské pomocníky vypěstovat sami doma a mít jejich neomezenou zásobu po celý rok. Poradíme vám, které bylinky můžete takto doma pěstovat a co udělat proto, aby vám dělaly radost po neomezenou dobu. Kromě toho, že jsou velmi užitečné, poslouží i jako stylová dekorace vašeho interiéru. Jediné, co k tomu budete potřebovat je slunný parapet, pár vhodných nádob, třeba obarvených plechovek od kompotů, trocha zeminy a semínka či sazeničky rostlinek.

Jak pečovat o bylinky, aby byly spokojené a krásně rostly

Zlaté pravidlo říká, že je dobré bylinky umístit na místo, na kterém je alespoň šest hodin denně přirozené denní světlo. Kromě toho je nutné použít květináčky s dobrým odvodněním, aby nadbytečná voda nepoškodila kořeny rostlin.

Bazalka

Bazalka má ráda hodně slunce a tepla a také dostatek vody. Umístěte ji proto na jižní parapet a půdu udržujte neustále vlhkou – ale ne mokrou. Vrcholky rostlinek často zaštipujte, abyste podpořili větvení rostlinky. Odštípnuté vršky rostlin pak použijte do rajčatových omáček na pizzu a těstoviny, do salátů, zeleninových pokrmů a dalších.

bylinky

Foto: Pixabay

Bobkový list

Vavřín neboli bobkový list je pohledná trvalka, které se velmi dobře daří ve velkých truhlících umístěných v oknech orientovaných na východ nebo západ. Potřebuje také dobrou cirkulaci vzduchu a čas od času rostlinky proberte, velmi dobře se totiž množí. Listy pak použijte k dochucení polévek, omáček či dušených pokrmů, nebo z nich vyrobte voňavý a zdobný věnec.

Kerblík

Delikátní bylinka užívaná ve francouzské kuchyni má přezdívku francouzská petržel. Vysejte semínka na jaře či koncem léta a umístěte ji do polostínu a udržujte ji při teplotě zhruba od 18 do 21 °C. Stejně jako u bazalky, i kerblík potřebuje svrchu zaštipovat. Oddělené části použijte k dochucení polévek, ryb, zeleniny nebo drůbeže, případně použijte při výrobě bylinkového másla.

Oregano

Tato středomořská bylina se skvěle množí, a proto ji lze pěstovat i s kusem oddělené rostlinky z venkovní sadby. Květináč umístěte na jižní parapet, zalévejte ho až tehdy, když bude půda na dotek suchá a pravidelně zastřihujte.

Šalvěj

Odřízněte špičku rostliny z venkovní sadby a přeneste ji do květináče. Ten umístěte na jižní parapet. Zaštipujte vrcholky, které použijte k drůbežímu či vepřovému masu nebo do domácích uzenin.

 

Zdroj: https://www.florapack.cz/rady-zahrada/pestovani-bylinek-v-byte.html, https://www.idnes.cz/hobby/domov/navod-k-pestovani-kuchynskych-bylinek-doma-mf-dnes.A190311_155654_hobby-domov_mce, https://www.strefa.cz/pestovani-bylinek-pro-zacatecniky-v-byte-i-na-balkone-p97384/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)