Orchidej vyžaduje speciální zálivku. Poznejte metodu ledové kostky

Kostka ledu

Orchidej Phalaenopsis je sice nenáročná rostlina, ale tak trochu specifická. A to zejména, co se týká zálivky. Tato krásná rostlina nemusí být v zemině. Příliš málo rostliny poznáte podle svrasklých kořenů, příliš mnoho kořenů zase může způsobit jejich hnilobu. Pro optimální zálivku je třeba počkat, až substrát trochu proschne. Ideální je namočit rostlinu na několik minut do vody a poté nechat vodu vytéct drenážními otvory nádoby. Nebo použít ledovou kostku.

Orchidej není citlivá na mráz

Pokud máte strach, že led může vaší rostlině uškodit, tak je to jeden z běžných mýtů ohledně zálivky tímto způsobem. Ve skutečnosti to ale nemá žádný negativní dopad. Tento způsob naopak může být pro mnohé zahradníky mnohem pohodlnější, než přenášení orchideje do nádoby s vodou, která navíc musí být odstátá a ideálně při pokojové teplotě.

Orchidej

Foto: Pexels

Orchidej v přírodě led nezná

Orchidej má svůj původ v horkém a vlhkém podnebí tropických oblastí Jižní Ameriky, Střední Ameriky, Asie a Havaje. Spousta jich roste v tropickém pralese, kde se drží stromů a zachycuje vodu, která stéká z jejich listů. Led se zde opravdu nevyskytuje, ale tím, jak roztává na povrchu zeminy, napodobuje odkapávání vody z listů stromů. A pokud byste nechtěli orchidej vystavovat něčemu, co není její přirozeností, nemohli byste ji ani pěstovat. Vždyť nežijeme v tropické oblasti!

Orchidej dostane vody tak akorát

Nejčastější chybou při pěstování orchidejí, je přelít ji. Díky odměřenému množství kostek ledu ji nepřelijete. Možná to bude chtít trochu experimentovat, než zjistíte, kolik kostek ledu je tak akorát. Svrasklé kořeny znamenají nedostatečnou zálivku, nacucané a kašovité kořeny zase znamenají příliš mnoho vody. Přesné množství kostek ledu nevede k hromadění vody na dně květináče.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/why-water-orchids-with-ice-just-add-ice-watering-method-explained

https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/watering-orchids-with-ice-cubes/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!