Zvonky a zvonečky na vaší zahradě

Květen je ideálním obdobím k množení trsů zahradních zvonků, pokud jste to tedy nestihli již na podzim. Můžete si tak na zahradu přinést množství nových odrůd – třeba od kamarádek ze sousedních zahrádek. Vždyť zvonky mohou mít tolik barev, tvarů a velikostí!

Může jít o jednoletky i trvalky. Svědčí jim volná půda a vysazování do skupinek, protože tak jsou zvonky zvyklé už od přírody. Snesou přímé slunce i polostín a náročné nejsou ani na zálivku.

Dělení trsů je snadné

Stačí si vybrat nejméně tři roky starý trs a jednoduše ho rozseknout rýčem na dvě nebo více menších částí. Vysaďte tak, aby mezi jednotlivými kousky nebyla vzdálenost menší než 25 cm a to do důlku, důkladně prolitého vodou. Jestliže nestihnete tento krok provést na podzim, máte čas do konce května. Připravte se však na to, že prvním rokem pokvetou zvonky méně. Následující sezónu vás však opravdu příjemně překvapí!

Poohlížíte se po nových druzích zvonků? Máme čtyři dobré tipy

Jestliže se pro své nové zelené svěřence vypravíte do zahradnictví, podívejte se na to, co byste rozhodně neměli přehlédnout.

  • Zvonek lžičníkolistý (Campanula cochleaarifolia) vykvétá v červnu a červenci spíše drobnými modrými nebo bílými květy. Jde o trvalku, dorůstající výšky až 15 cm.
  • Zvonek Campanula finitima vyroste ještě o pět centimetrů výš. Potěší až 4 cm dlouhými květy, objevující mi se v červnu a červenci. Hodí se do skalek.

  • Zvonek širokolistý (Campanula latifolia) může dorůst až 140 cm a potěší fialovými nebo bílými květy, uspořádanými do dlouhých lat. Je výjimečně otužilý, neboť jde o náš původní druh.
  • Zvonek prostřední (Campanula medium) se hodí na záhony i k řezu. Jde o dvouletku, dorůstající výšky 50-100 cm. Může se chlubit dvojitými květy s pestrou barevnou škálou, v níž nechybí světle modrá, sytě modrá nebo narůžovělá.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)