Jak na nákup struny do strunové sekačky

Strunová sekačka

Znáte to. Sečete trávu a najednou vám křovinořez začne poněkud divně vrnět a vy zjistíte, že výsledky vaší práce se rovnají nule. Nepříjemná situace žádající si akutní řešení. Prostě a jednoduše vám došla struna. Pořídit si novou dnes není nijak náročné, koupíte je v jakémkoli obchodě se zahradním sortimentem a domácími potřebami, případně si ji objednáte online. Jak ale vybrat tu správnou? Vždyť strun do křovinořezu je skutečně hodně a vy musíte zvolit správný typ!

Průměr struny na prvním místě

V první řadě je zapotřebí vybrat vhodný průměr struny. Činit byste tak měli především podle charakteru žací hlavy a také typu křovinořezu. Na základě těchto informací pak nakoupíte. Jestliže použijete silnější strunu, buďte si jistí, že se bude motor zařízení zbytečně přetěžovat. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Přístroj postupně odrovnáte a spotřeba benzínu vzroste na maximum. Tenká struna se rychle opotřebí a výsledky práce budou neuspokojivé. Vybrat lze ale i tenké struny odolnější vůči lámání.

Struna

Foto: Radek Štěpán

Jak dlouhou strunu volit?

Moderní zařízení nám nákup do značné míry usnadní. Vždyť přímo u krytu struny se nachází nůž, jenž ji zakrátí dle potřeby. U ostatních modelů je velmi důležitým ukazatelem celková výdrž struny. Na jedno navinutí se obecně používá od 3 do 5 m struny. Při sečení menší plochy se vyplatí volit spíše kratší variantu. Jakákoli, a to i nejkvalitnější struna, se musí spotřebovávat. Ve vlhku a velkém horku mění plast své vlastnosti a struna se opotřebovává.

Strunová sekačka

Foto: Radek Štěpán

Různé profily struny

Volba konkrétního profilu je ryze na vás. Tradičně se vybírají struny kulaté nebo varianty mající čtvercový profil. Ty jsou poněkud ostřejší. Jinak se lze setkat také s hvězdicovými profily nebo bezhlučnými variacemi. Záleží samozřejmě na bujnosti a síle porostu, který sečete.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.