Netřesk vás bude bavit v jakékoli podobě

Netřesk

Víte, které rostliny měly v minulosti chránit objekty před blesky? Hádáte správně, samozřejmě netřesky. Právě ony vyrůstaly na doškových střechách a jejich úkolem bylo alternovat hromosvod. V současnosti a ostatně už i v minulosti jsou samozřejmě pěstovány za úplně jinými účely. Jsou v podstatě dva. Jednak jde o krásnou dekorativní rostlinu, jež může být jak na skalce, tak i v květináči. Jinak se netřesky také pěstují pro spousty pozitivních účinků na lidský organismus. My si nejprve netřesky jako takové představíme, následně se podíváme na jejich pěstování a nezapomeneme ani na jejich praktické využití.

Netřesk se představuje

Zařazení netřesků je vcelku logické, patří do čeledi tlusticovitých a jedná se o sukulentní rostlinu. Latinsky je označován jako Sempervivum. Typický je vytvářením menších přízemních růžic majících krátké dužnaté listy. Jde fakticky o víceletou rostlinu, jež dokáže vydržet i klidně i několik let. V momentu, kdy vykvete, je ovšem odsouzen k zániku. Nejčastěji roste v horských oblastech, a to zejména v horských masivech na Pyrenejském poloostrově či v Alpách, Karpatech a dalších oblastech

Netřesk

Spousta druhů netřesku

Volit je možné hned několik druhů netřesků. U nás se zřejmě nejčastěji pěstuje netřesk střešní označovaný jako Sempervivum tectorum. Jeho růžice se dorůstají až 10 cm. Poněkud drobnějším netřesk horský, Sempervivum montanum. Ten má malinké růžičky s bílými vlákny podobajícími se pavučinám. Domácí druh, který je v přírodě ohrožený, se nazývá Jovibarba globifera, netřesk výběžkatý. Z konkrétních rostlin je hodně zajímavý třeba Rubín mající rudé listy.

Netřesk

Několik zásad pěstování netřesku

Netřesky nejsou ne péči nijak náročné. Choroby a škůdci je fakticky nenapadají. Milují sluníčko stejně jako ostatní sukulentní rostliny. Jediný problém může tkvět v přemokření, kdy růžice nejsou schopné dozrávat a začínají hnít. Se zálivkou proto velmi opatrně. Přílišné vlhko může také za minimální zbarvení listů a fakt, že se neotevírají růžice. Narušovat kořínky rostlin mohou také mravenci. Ty ale vyženete třeba obyčejnou mýdlovou vodou.

Netřesk

Množení je naprosto triviální

Množí se vegetativně prostřednictvím růžic. Dceřiné růžice se objevují po odkvětu, kdy rostlina vytváří semena. Když tuto dceřinou růžici vytáhnete ze země i s kořínky a ideálně trochou zeminy, můžete je přenést kamkoli na nové místo. Přesazení je jednoduché, jelikož rostlina má kořeny hned pod povrchem půdy.

Netřesk

Skvělé účinky netřesku

Je jich spousta. V první řadě pomáhá při zmírnění otoků. Hodí se i na likvidaci kuřích ok. V neposlední řadě se nálev z listů používá při infekcích krku, potížích s průduškami a při horečce. Výborný je netřesk i při bolestech ucha.

Netřesk

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.