Živý vánoční stromek se vyplatí: Jak jej vybrat

Krásný voňavý přírodní vánoční stromeček je nedílnou součástí většiny domácností. Pokud člověk nelpí na nějaké té koruně a nechce mít doma umělý bezúdržbový stromek, rozhodně se vyplatí na živou variantu vsadit. Výběr vánočního stromečku nemusí být při záplavě nejrůznějších dřevin až tak jednoduchý, nicméně dáme vám několik zajímavých rad, díky kterým to může být hračka. Dočkat se tak můžete doslova skvostného stromku.

Nakupujte stromek raději venku

Vánoční stromek se vyplatí koupit venku u některého z prodejců. U supermarketů, nebo v jejich interiéru stromky nebrat. V prosinci se vyrojí spousty nejrůznějších prodejců. Krásné a zdravé stromky jsou v nabídce i některých zahradních center. Dobrý prodejce vám mimo jiné také poradí s uskladněním a dalšími aspekty. Kvalitní stromek bude také označen visačkou o svém původu na plantáži v České republice. Prodavač by vám měl také ofrézovat kmen, abyste dali stromek pohodlně do stojánku. Pozor však na jeho následné vysychání. Vhodnější je stromek ofrézovat až před umístěním do stojánku.

Vybírejte jen ty opravdu zdravé

Nejprve byste si měli zvolit druh stromku. Nejlevnější jsou pochopitelně smrky a nejdražší jedle. Zcela specifické jsou borovice. Pozor si dejte především na souměrný tvar a umístění větví, které by měly být maximálně pružné. Podívejte se na stav a barvu jehličí, jež může mnohé prozradit. V žádném případě nesmí stromky opadávat. Pokud ano, stromek neberte. V žádném případě nekupujte již zabalený stromek.

Postavte stromek do chladných prostor

Vánoční stromek doma ihned vybalte ze sítě, aby nedocházelo k poničení větví. Po vybalení jej vložte do nádoby s vodou. Stromek tak bude zásobován vodou až do svých horních pater. Stromek musí být v chladné místnosti, nejlépe garáži nebo zahradní kůlně. Při uskladnění okolo 0 stupňů Celsia není vodní lázně zapotřebí.

Nejčastěji prodávané druhy vánočních stromků

Smrk ztepilý

–          krátké jehličí a hustá koruna

–          různé barevné odstíny

–          brzy opadá

–          cena od 180 korun/ m

 Smrk pichlavý

–          známější pod označením stříbrný

–          hustá koruna unese těžší ozdoby

–          maximálně pichlavé jehličí

–          minimální opadavost

–          cena od 280 korun/ m

Borovice lesní

–          delší jehličí

–          řídká koruna

–          vysoká výdrž jehličí

–          cena od 200 korun /m

Borovice černá

–          původ na Balkánu

–          skoro neopadavé jehličí

–          široká a pevná koruna

–          cena od 280 korun/ m

Jedle kavkazská

–          jehličí okolo 3 cm

–          skoro neopadává

–          větve utáhnou i těžké ozdoby

–          je nejdražší

–          cena od 400 korun/ m

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.