Zeleninu můžete sklízet klidně celou zimu: Stejně tak, jak to dělaly naše babičky

kapusta

Věděli jste, že je možné na zahradě pěstovat zeleninu po celou zimu? Ano, jde to. Některá zelenina je takzvaně mrazuvzdorná a nevadí ji mráz ani sníh. Díky ní si budete moci vychutnávat lahodnou zeleninu i v zimě, a navíc tělu doplníte řadu prospěšných vitamínů a minerálních látek, což je během tohoto období více než důležité. O jakou zeleninu jde?  

Někdo ji miluje, jiní ji nesnáší

Řeč je o kadeřavé kapustě. S touto zeleninou lze v kuchyni kouzlit na mnoho způsobů a vychutnávat si ji můžete jak k večeři, tak i k obědu. Díky své otužilosti a odolnosti je ideální zeleninou pro zimní pěstování. Její šťavnaté listy chutnají nejlépe po prvních mrazech a nejlepší na tom je, že je můžete sklízet až do jara. Nejčastější druh, který se u nás pěstuje, je kadeřávek sibiřský a pravý. 

Těšit se můžete na bohatou chuť, ale také na spoustu vitamínů, jako je A, C a E, ale také na betakaroten a kyselinu listovou. Nesmíme opomenout ani hořčík, fosfor, vápník, draslík, železo a mnoho dalších prospěšných látek. Veškeré zmíněné vitamíny a minerální látky jsou pro tělo velmi důležité a jistě bychom na ně neměli zapomínat. Vaše střeva, imunitní, ale i nervový systém vám poděkují. 

listy-kapusta
Foto: Pixabay

Růžičková kapusta

Rostlina růžičkové kapusty je známá tím, že odolá teplotě až do mínus patnácti stupňů. A růžičky, které projdou mrazem, jsou dokonce chutnější. Co se týče péče o rostlinu, není nikterak namáhavá a stačí ji, když ji poskytnete řádnou oporu, aby ji sníh a silný vítr neponičil. Růžičkovou kapustu můžeme zapékat, přidávat do polévek či z ní dělat koláče – záleží jen na vás, jak ji máte rádi. Určitě se ale jedná o zdravou zeleninu, která obsahuje vitamin B1, C, mangan, draslík, kyselinu listovou a další. 

Díky jejímu obsahu prospěšných látek, dokáže podpořit imunitní systém, krvetvorbu a růst buněk. Rozhodně její účinky ocení ti, kteří trpí chronickou únavou. 

vepřové maso
Foto: Pixabay   

Poslední zelenina, kterou má rád snad každý

Zelenina, která je dlouhá a chutná po cibuli. Ano, jedná se o pórek neboli pór pravý. Existuje více druhů této zeleniny a mezi ně patří pórek letní, ale i pórek zimní, který snese teploty až do mínus patnácti. Abyste zeleninu lépe a snadněji vytáhli ze země, je dobré pórek, ale i zeminu kolem něj, přikrýt slabou vrstvou slámy. 

Tato zelenina by měla být součástí jídelníčku každého z nás. Má totiž antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky. Je také zdrojem velkého množství vitamínů a minerálů. Navíc napomáhá trávení a čistí trávicí soustavu od nepřátelských kvasinek a bakterií. 

Zdroj: https://hobby.instory.cz/5891-kapusta-kaderavek-nebo-cerny-koren-tuto-zeleninu-muzete-pestovat-i-v-mrazech.html

https://www.ceskestavby.cz/clanky/kterou-zeleninu-muzeme-v-zahrade-pestovat-a-sklizet-po-celou-zimu-28920.html

Foto: Pixabay

 

 

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)