Hacky pro pěstování orchidejí, které využije úplně každý pěstitel – zachrání nalomená poupata i podvyživené rostliny

Orchidej

Hacky pro pěstování orchidejí: Orchideje jsou velmi oblíbené rostliny. Není divu, že jsou mnohdy označovány za novodobé muškáty – alespoň jednou je doma totiž měl skoro každý milovník pokojových rostlin. Ne vždy však kvetou tak často a tak mohutně, jak bychom si představovali. A čím je tedy podpořit, aby zaručeně nestrádaly?

Hacků pro pěstování orchidejí existuje celá řada. Ne všechny jsou však dostatečně známé. Víte například, že poupata můžete zachránit docela obyčejnou náplastí nebo že lepšímu kvetení pomáhá bobkový list?

Nalomená poupata nemusí být na odpis

Orchideje vypadají v obchodech tak krásně hlavně proto, že se jejich květy doslova vypínají do výše. To však neumí samy od sebe – ve skutečnosti je třeba je už od počátku šetrně připevňovat k opěrné tyčce. Pokud ovšem nejste dostatečně šetrní, můžete poupata nechtěně nalomit. Pokud je však neodlomíte zcela, můžete je ještě zachránit. Jednoduše je okamžitě omotejte obyčejnou textilní náplastí. Ta dokáže obě části udržet u sebe. Stonek už však raději znovu neohýbejte a nechte květ růst tak, jak se mu to bude líbit nejvíce.

Orchidej

Foto: Pixabay

Pomoci ovšem může i aloe vera – to dá nalomeným poupatům ještě větší šanci. Jednoduše odstřihněte dostatečně velký list a z něj pak oddělte asi jeden centimetr široký proužek. Ten pak opatrně navlékněte na květní stvol na místo, kde se nalomil. Připevněte ho náplastí a ponechte na místě.

Podvyživené orchideje zachrání bobkový list

Pokud vaše orchideje nekvetou, a jim možná chybí ty správné živiny. Nemusíte však chodit pro hnojiva z obchodů – velmi dobře si vystačíte i s tím, co najdete doma. Pokud například máte 15 sušených listů vavřínu vznešeného (bobkový list) rozmixujte je v půl litru vody. Poté nechte přes noc louhovat a ráno přeceďte. Nařeďte v poměru 1:1 a použijte jako zálivku dvakrát do měsíce.

https://www.idnes.cz/hobby/domov/pece-o-pokojove-rostliny-v-zime.A110203_131747_hobby-domov_mce, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/postarejte-se-v-zime-o-pokojove-rostliny, https://primanapady.cz/clanek-145195-pece-o-pokojove-rostliny-v-zime

Náhledové foto: Freepik

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)