Sibiřský smrk: oblíbený jako vánoční stromeček i na zahradě

Smrk

Sibiřský smrk (Picea obovata) patří mezi velmi oblíbené jehličnany, které s oblibou pěstujeme na svých zahradách. Když se blíží období Vánoc, stačí na něj zavěsit několik ozdob nebo světelný řetěz a venkovní vánoční dekorace je na světě! Přirozeným prostředím, ve kterém tento smrk roste, jsou oblasti s chladným klimatem, ale v mírném podnebném pásu. Nachází se tedy na Sibiři, v Mongolsku, Kazachstánu a na severu Číny.

Smrk sibiřský vs. smrk ztepilý

Oba smrky jsou si velice podobné. Smrk ztepilý se přirozeně vyskytuje v oblastech střední Evropy. Oba stromy vytváří kuželovitý tvar, hodí se jako živý plot, solitér nebo i součást zahradního uskupení rostlin. Smrk sibiřský může dorůst až do výšky 60 metrů, nicméně podaří se mu to jen zřídka. Roste rychle – za rok může být přírůstek až 40 cm. Šišky, které můžete na smrku sibiřkém vidět, jsou mnohem delší, než u smrku ztepilého.

Šišky

Foto: Pixabay

Nároky na pěstování

Sibiřský smrk je zvyklý na náročné podmínky růstu, takže jeho pěstování je obvykle bezproblémové. Velice důležité je splnit požadavky na typ substrátu a míru slunečního záření. Stanoviště by mělo být slunné nebo polostín. Takto se vyvine ten nejkrásnější strom s velmi rychlým růstem. Půda by měla být úrodná, aby se kořenový systém rozrostl tak, jak je potřeba a strom pak měl nádhernou zelenou barvu.

Zálivka, hnojení a řez

Zálivka by měla být mírná a pouze tehdy, když je venku sucho. K hnojení přistupujeme pouze tehdy, je-li půda pro pěstování chudá. Zvolíme vícesložkové hnojivo určené pro jehličnaté stromy nebo kompost. Řez není nutný, provádíme jej pouze v případě potřeby, a to brzy na jaře.

Výsadba sibiřského smrku

Vykopejte jámu, která bude stejně hluboká, jako je výška nádoby nebo kořenový bal stromu. Budete-li sadit více smrků, rozmístěte je ve vzdálenosti asi 1,5 až 2,5 metru.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/swierk-syberyjski-charakterystyka-sadzenie-pielegnacja-formowanie/

https://gardeneo.pl/swierk-syberyjski

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!