Zdravá a chutná hlíva: Možnosti, jak si ji vypěstovat na zahradě, terase nebo balkonu

Hlíva ústřičná

Hlívu si můžete zakoupit v obchodě, ale vypěstovat si vlastní je rozhodně lepší. Nabízí se hned několik způsobů. Dokonce přitom můžete přírodní cestou zlikvidovat i pařez, pakliže vám na zahradě překáží. Jak si vypěstovat hlívu a těšit se na vlastní čerstvou úrodu?

Očkování a zároveň přírodní likvidace pařezu

Mezi nejznámější způsob pěstování patří očkování. Hlívou lze naočkovat pařez jakéhokoli listnatého stromu na zahradě. Díky tomu vám odpadne i pracné vykopávání pařezu či jeho chemická likvidace. Takto vám ho pomalu a jistě rozloží houbahouba. Zatímco podhoubí bude pracovat, vy si pochutnáte na plodnicích.

Do pařezu vyvrtejte otvory o průměru 10 mm. Nebo můžete zakoupit samotné podhoubí, které aktivujete tak, že jej smícháte s vodou. Tuto směs nechte 1 až 2 dny odpočinout na místě, kde nehrozí mráz a poté ji vetřete do předem vyvrtaných otvorů v pařezu. Naočkovaný pařez nesmí zaschnut. Můžete ho zalévat, ale ještě lepší je, když ho přikryjete igelitovým pytlem pro vytvoření vhodného mikroklima. Za čas podhoubí pařezem proroste, poté se ukáží první plodnice. Nejvíce raší na podzim. Houba na pařezu vydrží tak dlouho, dokud ho nestráví.

Nemáte pařez, pěstujte na špalku

Pokud nemáte na zahradě vhodný pařez, tak to nevadí. Hlívu můžete pěstovat na špalku. Dokonce v tomto případě vyroste rychleji. Nejlepší je špalek ze dřeva listnatých stromů. Ideální je bříza, buk, dub, habr, olše či topol. Špalek by měl být čerstvý, několik týdnů po kácení stromu. Na starším suchém dřevu podhoubí totiž neroste. Špalek je třeba naočkovat stejným způsobem jako pařez. Poté špalky zabalte do strečové folie či polyetylenového pytle. Těsně uzavřete, aby sadba nemohla vyschnout. Následně uložte do sklepa či jiné místo, kde nehrozí mráz. Na jaře je možné špalky postavit a mírně zapustit do půdy na stinném místě zahrady.

Hlíva ústřičná

Foto: Zdeněk Pelda

Pěstování hlívy na balkonu

Pro zdárné pěstování hlívy není podmínkou mít zahradu, neboť pěstovat můžete i na balkonu. V tomto případě je vhodný způsob pěstování na slámě. Kromě slámy potřebujete velký a průhledný igelitový pytel. Uvařte vodu, ideálně zavařovací hrnec o objemu 30 l a napěchovanou slámu v pytli s ní zalijte. Pytel pořádně zavažte. Slámu nechte pařit. Až vystydne, tak je třeba odstřihnout spodní roh a nechat přebytečnou vodu vytéct.

Slámu naočkujte zrnitou sadbou. Mělo by vám postačit 0,7 l balení. Sadbu je třeba rozdrobit na malé hrudky a promíchat přímo v pytli se slámou. Poté pytel uzavřete přes kus vaty, která zajistí rostoucímu podhoubí možnost dýchat. Uložte na místo s teplotou cca 20 °C na dobu 4 až 6 týdnů. Podhoubí se bude postupně rozrůstat, až bude pytel celý bílý. Pak ho přemístěte do chladnějšího prostředí o teplotě cca 15 °C, kde se již začnou vytvářet plodnice. V závěrečné fázi je třeba udělat do pytle rovnoměrně po celém obvodu 6 až 8 děr, kterými pak houby porostou. To by mělo trvat přibližně 2 týdny.

Zdroj: ireceptar.cz, jak-pestovat.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230384/

Náhledové foto: Zdeněk Pelda