Pes jí exkrementy: Víte proč? Tipy, jak tomu zabránit

Pes

Zatímco lidé se exkrementům co nejvíce vyhýbají, pes jakoby jimi byl přitahován. Kromě toho, že tato hovínka s potěšením očichávají a není snadné je od něj odtrhnout, někdy si na něm dokonce i pochutnají. A nezáleží na tom, jestli se jedná o jejich vlastní exkrement, či výtvor jiného psa nebo dokonce jiného zvířete. Pojídání výkalů se nazývá koprofágie a jedná se o běžný psí zvyk. Obecně se jedná i o neškodný zvyk, který je ale pro člověka dosti nechutný.

Proč jí pes hovínka?

Nejčastěji se s tímto zvykem setkáváme u štěňat. Ta tímto způsobem (že ochutnávají svět kolem sebe) poznávají své okolí. Bohužel se při pojídání a žvýkání nevyhýbají ani takovým věcem, jako jsou exkrementy ostatních zvířat. Naštěstí z tohoto neblahého zvyku většina psů vyroste. Koprofágie může být způsobena nekvalitní stravou, hladem zvířete, některými léky na předpis či dokonce parazitárním zamoření. Může ale jít také o problémy s chováním. Pes se ke konzumaci exkrementů uchyluje z nudy, stresu, nebo když je v izolaci. V takovém případě je vhodná zvýšená pozornost, abyste svého psa uchránili před nudou.

Pes

Foto: Pixabay

Proč zabránit konzumaci exkrementů?

Konzumace výkalů není důvodem návštěvy veterináře. Vzhledem k tomu, že exkrementy obsahují parazity, viry nebo toxiny, mohou představovat zdravotní riziko. A to je důvod, proč bychom v tom svým psům měli zabránit. Nemusí to být jednoduché. Základem je správná hygiena – tedy pravidelné odstraňování psích výkalů ze svého pozemku. Pokaždé, když pes vykoná potřebu na procházce, hovínko seberte a vyhoďte na bezpečném místě.

Jak zabránit konzumaci exkrementů?

Způsobů je více. Zde jsou čtyři nejúčinnější:

  • Kontrola prostředí. Je to jednoduché – snažíte se omezit přístup psa k výkalům. To znamená, že odstraňujete trus z míst, kam se pes může dostat. Pokud nějaký výkal vidíte, obejděte ho tak, aby na něj pes na vodítku nedosáhnul. Pokud máte doma bednu pro kočky, zajistěte ji mimo dosah psa. I vaše kočka vám poděkuje, když bude moci vykonávat svou potřebu v klidu.
  • Duševní a fyzická stimulace. Zabraňte tomu, aby váš pes pojídal exkrementy z nudy. Mějte po ruce hračku, kterou udržíte psa v aktivním stavu. Díky tomu, že psa zaměstnáte, snížíte tím pravděpodobnost koprofágie.
  • Změny stravy. Vzhledem k tomu, že někdy jí psi exkrementy z toho důvodu, že jim ve stravě „něco“ chybí, bude třeba přejít na jinou, výživnější stravu. Kupujte kvalitní potravu pro psy.
  • Naučte jej příkaz „Nech to“. Tento příkaz vám může být velice užitečný. Když ho svému psovi nařídíte, měl by různé předměty (včetně exkrementů) opustit bez toho, že by je snědl. Můžete to cvičit s různými potravinami.

Zdroje info:

https://honey.nine.com.au/pets/why-puppies-and-dogs-eat-poo-and-what-to-do-about-it-dr-katrina-warren-expert-advice-exclusive/047164c0-7a04-4709-9487-ce10764042cc

https://www.hillspet.cz/dog-care/behavior-appearance/why-do-dogs-eat-poop

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!