Moruše

Zavařte si moruše, prospějí vašemu zdraví

Tohle úžasné ovoce bývá v našich končinách stále tak trochu opomíjené. A to je rozhodně škoda. Obsahuje totiž mnoho cenných vitamínů a minerálů. A navíc umí být opravdu chutné.

A kupodivu toho moruše při zpracování příliš nepotřebují. Máme pro vás tipy na opravdu jednoduché recepty, které zvládne i méně zkušená hospodyňka. A potěšíme i ty, kteří rádi vaří zdravě. Plně vyzrálé moruše se totiž obejdou i bez přidaného cukru.

Jak na zavařování moruší bez cukru

Budete potřebovat bílé moruše. A to ty, které už dozrály tak, že z větviček samy od sebe odpadávají. Nejdříve je omyjte a osušte, pak je propasírujte přes síto, abyste je zbavili jadérek (možno vynechat). Moruše nasypte do hrnce a přilijte trochu vody. Jen tak, aby se ovoce nepřipalovalo. Na mírném plameni zahřívejte asi hodinu.

Poté džem přelijte do vypařených sklenic a dobře zavíčkujte. Zalijte je v hrnci horkou vodu asi do dvou třetin výšky, nechte vodu dosáhnout bodu varu a poté plamen snižte a vařte další půlhodinu. Nakonec sklenice nechte vychladnout a teprve poté je vyjměte.

Moruše

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dvoubarevný morušový kompot

Tady bude potřebovat bílé i černé moruše. A příprava je opravdu triviální. Ovoce dobře omyjte. Pak ho nasypte do předem vymytých sklenic a to tak, že budete ovoce střídat v barevných vrstvách, nakonec vše zalijte horkou vodou a zavíčkujte. Sterilujte při 60 °C. Stačí 20 minut od dosažení bodu varu. Nechte pomalu vychladnout a máte hotovo.

Použít lze samozřejmě i moruše jedné barvy. Jen počítejte s tím, že kompot bude vyhlížet tak nějak fádně, i když na chuti mu to rozhodně neubere.

Opravdu na tom vůbec nic není. A máte rádi například marmeládové směsi, pak byste měli vědět, že si moruše skvěle rozumí s třešněmi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *