Začínají chladné večery: Jak vybrat topidlo do pergoly

Vytápění pergoly

Léto se pomalu chýlí k svému konci. Zahradní sezona sice ještě poměrně úspěšně pokračuje, nicméně dlouhá posezení pod pergolou nebo jen tak venku už se večer bez dobrého oblečení zvládají jen velmi složitě. I proto se vyplatí zapřemýšlet nad nějakým efektivním topením určeným do těchto prostor. Vybrat to správné nemusí být vždy úplně jednoduché, a tak se na základní aspekty podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Charakter distribuce tepla

Není prostor, který chcete mít vytápěn omezený nějakými specifickými předpisy? Ty se mohou týkat jak používání otevřeného ohně, tak třeba stupně ochrany elektrických spotřebičů. Zapomenout nelze ani na způsoby ohřevu, tedy sálání, záření či proudění. Důležité je i vhodné palivo. V domácnostech ale většinou žádná omezení nejsou, takže se nejspíše nemáte v tomto ohledu čeho obávat.

Topení

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odlišné alternativy distribuce tepla

Jakési klasická topidla představují ta, která se vyznačují sálavým teplem. Vzduch je zahříván na povrchu tělesa a následně stoupá a v prostoru cirkuluje. Jedná se hlavně o krbová kamna či olejové radiátory. Drtivá většina domácích přenosných topidel využívá vytápění prouděním. Součástí zařízení bývá také ventilátor, jenž vytvoří proud ohřátého vzduchu. Ten se pak distribuuje konkrétním směrem. Tradiční je tento systém třeba u elektrických přímotopů a konvektorů. Zajímavou volbou je i záření, teplo jde určitým směrem a zahřívá přímo osoby a předměty. Vzduch je zahříván až sekundárně. V exteriéru jsou takovéto zářiče vynikající.

Jaký bude zdroj paliva?

Záleží na každém. Tradičně se volí elektřina, provoz je u ní ale až dvojnásobně dražší jako u naftových nebo plynových topidel.

Výkon jako důležitý aspekt

I tady je třeba být obezřetný. Je jasné, že třeba průmyslová topidla mají extrémní výkon, do exteriéru za domek je třeba volit model, kdy 1 kW pokryje přibližně 6 m2. Topit budeme zhruba při teplotách pohybujících se kolem 15°C.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.