kont2

Třísloviny v bylinkách – co je třeba vědět

Oblíbili jsme si je zejména pro jejich svíravé účinky, které prospívají trávení, působí proti zánětům, kožním problémům apod. Využití dubové kůry na hemoroidy nebo kontryhelu na popáleniny a zahnisaná místa je všeobecně známé.

Ovšem zaměříme-li se na byliny s vysokým obsahem tříslovin, zjistíme, že toho mají společného mnohem víc – od správného sběru až po specifika skladování

Kde všude najdeme třísloviny

Dva typické zástupce jsme si už jmenovali. Dalšími známými zdroji tříslovin jsou třeba kakosty, šalvěj, tymián, yzop, trnka, máta apod. Pokud se rozhlédnete okolo sebe, nemusíte být právě odborníci, abyste poznali, kde se tyto užitečné přírodní látky skrývají. Prozradí se rychlým koncem vegetace mateřské rostliny Stačí se podívat třeba na kontryhel, který s příchodem podzimu začne chřadnout prakticky ze dne na den. To je jasná známka přítomnosti velkého množství tříslovin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Třísloviny se hodí spíše pro menší poranění

Nedáte na domácí lékárnu dopustit? Pak byste měli vědět, že některá doporučení našich babiček byla v moderní době trochu pozměněna. Jde například o použití léčivých obkladů z bylin na velké plochy poškozené kůže – zejména u popálenin. Zjistilo se totiž, že skrze poškozenou bariéru kůže proniká do našeho těla značné množství taninů, které mohou vést až k poškození jater. Řiďte se jednoduchou metodou – je-li vaše poranění, zánět či ekzém větší než plocha dvou dlaní, pak si bylinky s tříslovinami raději odpusťte.

Jak je to se skladováním a sběrem

Málokdo také ví, že bylinky s vysokým obsahem tříslovin po nasušení rychle ztrácejí své ceněné vlastnosti. Používejte je proto vždy co nejčerstvější a dejte přednost postupnému sušení během celé sezóny. V lékárně pak vybírejte produkty s co nejdelší trvanlivostí (pozor na výprodeje bylinných čajů apod.).

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *