Výsadba jahodníku krok za krokem

Jahody jsou nejen velice chutné, ale také velice zdravé ovoce. Někdy mohou bohužel způsobovat alergie, ale ti, kteří toto ovoce mohou konzumovat, si je vychutnávají v mnoha variacích – z jahod si můžete vypěstovat domácí sirup, marmeládu, výživy pro děti, moučníky a dezerty a spousty různých pokrmů. Veliká obliba jahod je zřetelná taktéž v tom, že je najdeme ve spoustě pokrmů v supermarketech – jogurty, jogurtové nápoje, jahodové džusy, džemy, pečivo atd.

Jahody z vlastní zahrádky

Jahody chutnají nejlépe, když si je vypěstujete na vlastní zahrádce nebo koupíte na farmářském trhu přímo od pěstitele. Pěstování jahod není nijak složité, takže si letos zkuste vysadit vlastní jahodníky. Protože jahody budou na stejném místě po několik sezón, zaměřte se na kvalitní přípravu půdy. Odstraňte veškeré plevele (pro jejich další potlačení můžete použít netkanou textilii).Jahodník: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kdy je nejlepší čas na výsadbu?

Jahodníky můžete vysazovat na jaře, v létě i na podzim. Nejméně pracná je práve jarní výsadba, díky které se budete napřesrok těšit největšímu množství sklizně. Jarní výsadba (obvykle v průběhu dubna) je také odolnější než ostatní dvě. Letní výsadba také poskytuje dostatek úrody v následujícím roce. Tato výsadba probíhá obvykle od července do první poloviny srpna. Hlavní problémy spočívají v tom, že někdy nejsou k dispozici kvalitní sazenice a navíc kvůli horku musíte často zalévat. Podzimní výsadbu provádím od poloviny srpna do konce září. Zde je problém s tím, že pozdní výsadba nemusí stihnout zakořenit natolik, aby zvládla mrazy. Navíc úroda může být menší než v předchozích dvou případech.

Vzdálenosti sazenic

Jednotlivé sazeničky sázejte vzdálenostech od sebe okolo 30 centimetrů. Záleží však na odrůdě – některým stačí prostor 20 cm od ostatních sazenic, jiné (bujně rostoucí sazenice) vyžadují i 40 cm. Řádky od sebe připravte ve vzdálenosti od 50 do 70 cm. Pokud chcete v následujícím roce dosáhnout velké úrody, můžete sazeničky nasázet dvakrát hustěji. Napřesrok po sklizni každou druhou sazenici vytrhneme.

Sazenice jahodSazenice jahod: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Sázení sazenic

Sazenice můžete použít od jahodníků, které jste dostali od již zavedeného jahodníku, nebo si je koupit každá sazenice potřebuje díru hlubokou 10 cm a širokou 15 cm. Každá jahodníková sazenice má centrální část, které se říká srdíčko či terminální pupen. Ten by měl být na úrovni půdy – nesmí mu vyčuhovat krček a ani nesmí být příliš hluboko. Každou sazenici důkladně zahrneme půdou, kterou udusáme a důkladně zalejeme. Mladé sazeničky zalévejte častěji. Až se ujmou budou odolnější a nebudou vyžadovat tak častou péči.

Nejen na výsadbu jahod se můžete podívat na tomto videu:

Zdroj videa: vlastní archiv, resp. YouTube kanál, Radka Štěpána

Jahody: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!