Vytlačí indická okurka tu tradiční a cukety?

Lagenárie

Máte rádi nejrůznější netradiční plodiny a chtěli byste si letošní sezonu poněkud zpestřit? Pak vyzkoušejte pěstování lagenárie. Že jste o této rostlině ještě vůbec nic neslyšeli? Možná vám utkvěl v paměti spíše název kalabasa. Ani ten ne? Pak určitě indická okurka. Všechna tato označení patří jedné jediné rostlině s latinským názvem Lagenaria. Ať už o ní něco víte nebo, ne určitě se vyplatí poznat více. My si ji představíme v následujících řádcích. Podíváme se jak na její zařazení, tak samozřejmě na pěstování a využití.

Tykvi je jen podobná…

Na první pohled by se mohlo zdát, že lagenárie je v podstatě tykví. Do stejné čeledi sice patří, nicméně domovina indické okurky je samozřejmě v dálné Asii. Od tykví se také liší charakteristickou barvou květů. Ty jsou bílé. Tykve jsou charakteristické žlutými. Jinak ale jde o jednoletku mající listy srdčitého či ledvinovitého charakteru. Plody jsou dužnaté bobule mající délku od 0,3 až do 1,5 m. Budete-li chtít získat vyšší násadu samotných plodů, zaštípněte hlavní výhon v počátečním stádiu vegetace, a to ve výšce kolem 70 cm.  Plody budou nasazené již v srpnu.

Lagenárie

Nenáročné pěstování

Podobně jako cukety či dýně se lagenárie vyznačuje vcelku bujným růstem. Optimální je pěstování ve studených sklenících, případně ve fóliovníku podobně jako u okurek. Jinak ale vyroste i venku. Často se vysévá přímo do půdy kompostu. Tady dokáže pokrýt celou jeho plochu. Ideální je také k opoře, plotům, případně různým jiným konstrukcím. V teplejších oblastech určitě vyroste. Optimální jsou pro indickou okurku především dobře hnojené půdy plné živin.

Různý charakter sklizně

Nejčastěji se sklízí mladé zelené plody, které konzistencí připomínají cukety. Čerstvé vydrží maximálně 10 dní. Při plné zralosti dochází ke zdřevnatění plodů a ty už najdou využití pouze jako elegantní dekorace.

Lagenárie

Využití lagenárie

Je prakticky dvojí. V kuchyni se v našich podmínkách příliš nevyužívá. Ve své pravlasti se využívá jako oblíbený předkrm. Vaří se v osolené vodě. Na rozdíl od cukety i dokáže zachovat i při delším vaření svou pevnou konzistenci. Chuť má lagenárie podobně jako cuketa nevýraznou. Obsahuje vitamíny B a C i spousty bílkovin. Okurky ani cukety zřejmě jen tak nenahradí. To ale ani není účel jejích pěstování…  Jinak je lagenárie skvělou dekorací. Dříve se v těchto tykvích běžně nosila voda. Když zdřevnatí, je z ní skvělá přírodní nepropustná nádobka. Jinak se z ní vyrábí i plováky do specifických rezonančních hudebních nástrojů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.