Mletá paprika

Jak správně vybrat mletou papriku

Možná si říkáte, že nejlepší je namlít si papriku vlastní. Samozřejmě máte pravdu. Ruku na srdce. Kdo si papriku doma mele sám? Pravděpodobně se bude jednat pouze o minimální množství lidí. Právě z toho důvodu se vyplatí vědět, podle jakých aspektů se vyplatí mletou papriku v obchodech vybírat. Aspektů je poměrně hodně, a tak se na některé základní zaměříme mnohem podrobněji.

4 základní druhy paprik

Paprika je typická svým multifunkčním využitím. Do pokrmů se přidává pro lepší chuť, barvu, případně pro dosažení pikantního charakteru jídla. Alternativ je zkrátka hodně. U nás reguluje využití mleté papriky vyhláška 331/1997 Sb. Hovoří se v ní o celkem 4 druzích paprik.

Paprika lahůdková

Charakterizuje ji až ohnivě červená barva a velmi silné aroma. Chuťově je tato paprika značně sladká.

Paprika sladká

Taktéž je typická sytým červeným odstínem a silně aromatickou vůní. Chuť je logicky sladká, nicméně mnohdy až jemně nahořklá.

Paprika gulášová

Barevně koresponduje s kvalitním gulášem. Je hnědočervená. Vůně není tolik výrazná, nicméně lze ji považovat za kořennou. Chuť je nasládlá až jemně nahořklá.

Paprika pálivá

Barva u ní přechází z červené na hnědou. Vůně je kořenná a paprika je poměrně silně pálivá.

Stupnice barvivosti ASTA

Poměrně známým kritériem pro volbu konkrétní mleté papriky je stupnice barvivosti. Ta je označována jako ASTA, a to podle Americké asociace obchodu s kořením – American Spice Trade Association. Číslo dokáže vyjádřit extraktní barvivost. Jinými slovy, je o míru toho, kolik papriky je schopno se uvolnit do oleje. Škála se pohybuje od 30 do 180. Čím vyšší, tím lepší a logicky i dražší paprika. Údaj ASTA bohužel pro prodejce není povinné uvádět.

Míra pálivosti

Poměrně důležitá je také Scovillova stupnice pálivosti. Ostrost koření se takto velmi jednoduše udává. Stupnice se pohybuje od 0 SHU až do 16 000 000 000 SHU.

Ostatní aspekty a skladování mleté papriky

Určitě se na obal podívejte i na zemi původu. Tento údaje ale také bohužel není povinný. Mnohdy tak nevíte, jestli jde o papriku maďarskou, španělskou či jinou. Pozor i na správné skladování mleté papriky. Pozor na průhledné obaly, je citlivá a světlo. Těsné uzavřené obaly také nejsou ideální. Po dlouhé skladování ztrácí barvu i aroma. Maximálně se doporučuje 18 měsíců.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *