Výsev tuřínu krok za krokem

Tuřín

Tuřín je kořenová zelenina, která vznikla zkřížením vodnice a hlávkového zelí. Tuřín má větší bulvu než vodnice a stejně jako ona je zdravý a dietní. Dnes už tuřín příliš neznáme, jedná se ale o zeleninu, která byla pěstována v české půdě celá staletí. Možná ji znáte také pod názvy kolník, kvaka nebo kvačka. Odborný název ale zní brukev řepka tuřín.

Zdravá a dietní zelenina

Tuřín bychom měli zařadit do svého jídelníčku už jen proto, že obsahuje mnohé vitamíny a minerály. Jedná se o vitamín B a C, vápník a karoteny. Vzhledem k tomu, že je z velké části tvořen vodou, můžete jej konzumovat taktéž pokud jste na dietě. Chuť tuřínu je mírně peprná, využijete jej ale nejen v polévkách, ale také jako přílohu nebo do salátů. Malé bulvy můžete konzumovat syrové, ty větší raději povařte.

Tuřín, květák

Tuřín a zelenina: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování tuřínu

Tuřín je nenáročná rostlina. Postačí mu slunné stanoviště a zálivka, jinak se o něj nemusíte téměř vůbec starat. Vydrží i mráz do -10 °C. U nás si můžeme vybírat jen z několika typů tuřínu. Nejznámější je Brora, Milevský (což je polokrmný tuřín), Bamkholm nebo Máslový bílý. Dostupná je i listová varianta tuřínu, která roste rychleji a používáme ji jako listovou zeleninu.

Výsev tuřínu

Tuřín má poměrně dlouhou vegetační dobu (160 dní), takže se vyplatí vyset jej brzy na jaře. Nemusíte se bát, tuřín klíčí při nízkých teplotách, takže na konci března je ideální období pro jeho výsev. Pokud jste se rozhodli pro listovou variantu tuřínu, sejeme jej později, začátek července je ideální. Vegetační doba listového tuřínu je kratší, takže se nemusíte bát, že jej nestihnete sklidit.

Jak postupovat?

Jednotlivé řádky by od sebe měly být ve vzdálenosti 40 centimetrů, přičemž rozestupy mezi jednotlivými rostlinami by měly být 30 centimetrů. Vyséváme mělce, jen do hloubky 15 mm. Vyplatí se do každého důlku vyset rovnou dvě semínka. Zvýšíme tak šance na to, že nám vzejde alespoň jedna rostlinka. Pokud vzejdou obě semínka, budete je muset vyjednotit – tuřín ale snese přesazení, takže vyjednocenou rostlinkou můžeme nahradit místo, kde žádný tuřín nevzešel.

Péče o tuřín

Ihned po výsevu je nutná důkladná zálivka. Poté už zaléváme jen podle potřeby – příliš mnoho vody by mohlo způsobit hnilobu. Tuřín ale netoleruje ani sucho. Jakmile mají rostliny pět listů, pustíme se do jednocení (tak, aby na každých 30 centimetrů byla jen jedna rostlina). Vyjednocené rostlinky můžeme použít do jarních salátů. Vhodné je také pravidelné odstraňování plevele.

Sklizeň

Od září do listopadu můžeme začít sklízet. Pokud je mírné počasí a teploty ani v noci neklesají pod -10 °C, můžete sklízet klidně až do prosince. Tuříny sklízejte podle potřeby, abyste měli k dispozici vždy dostatek těchto čerstvých plodin. Pokud sklidíte malé bulvy už v srpnu, můžete je konzumovat i syrové.

Tuřín: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!