Podlaha se krásně leskne, chce to jen obyčejný ocet a pár triků

Podlaha se krásně leskne, chce to jen obyčejný ocet a pár triků. Podlaha se krásně leskne, chce to jen obyčejný ocet a pár triků. Každý chce mít doma uklizeno a v dnešní době existuje mnoho různých prostředků na to, jak udržet byt čistý s co nejmenší námahou.

Podlaha je prostor, který se špiní nejčastěji, zvláště pokud máte doma domácí zvířátka nebo malé děti. V takovém případě ale zároveň musíte přemýšlet, čím podlahu mýt, aniž byste ratolestem či mazlíčkům ublížili. Většina chemických čističů je totiž zdraví škodlivá.

Místo chemie použijte ocet

Ano, řešení je skutečně takhle prosté. Ocet, jak známo, je přírodním dezinfekčním prostředkem ničícím bakterie. Kromě toho se používá i na potlačení různých pachů, odmaštění ploch a podobně. Vyčistí i menší nečistoty.

Kámen ne

Ocet můžete s úspěchem využít na různé povrchy (laminát, umakart, vinyl, linoleum nebo keramiku). Před použitím však doporučujeme provést test na menší neviditelné části, abyste se ujistili, že ocet nebude mít nežádoucí vliv na povrch daného materiálu. Nehodí se však na kamenné podlahy ze žuly, mramoru či pískovce, protože by mohl kámen poškodit. Místo toho se doporučuje pro tyto typy podlah používat speciální čisticí prostředky navržené pro kamenné povrchy, které jsou šetrné k materiálu a zároveň účinně odstraňují nečistoty.

Dřevěná podlaha

Foto: Pixabay

Jak na čistič na bázi octa

Do kbelíku nalijte 5 litrů teplé vody a přilijte 1 šálek (asi 150-200 ml) octa. Základní octový čistič je hotový. Do něj můžete přidat:

 • Pro lesklou podlahu: pár kapek oleje (opravdu jen pár, jinak by se podlaha klouzala).
 • Pro vůni: pár kapek citrónové šťávy nebo výtažku z levandule. Vůně nejen provoní byt, ale zároveň eliminuje ostrý pach octa, který může být někomu nepříjemný. Octový zápach ale vyprchá, jakmile podlaha či jiný povrch uschne. Můžete použít i jiné vůně, máte-li ale doma domácí mazlíčky či děti, neměli byste přidávat esenciální oleje.
 • Při příliš špinavé a mastné podlaze: 3-4 lžičky jakéhokoli tekutého mýdla. Pokud by po umytí podlaha byla příliš mýdlová, setřete ji ještě čistou teplou vodou.

Jak postupovat:

 1. Podlahu či jiný povrch nejprve zbavte hrubých nečistot a smetí. Podlahu vysajte, jiné povrchy setřete hadříkem. Pokud byste nechali na podlaze větší kousky, ty by mohly při mytí povrch poškrábat.
 2. Namočte hadr či mop do připraveného roztoku, vyždímejte ho a celý povrch jím důkladně umyjte za častého máchání a ždímání , zkrátka tak, jak jste běžně zvyklí podlahu umývat.
 3. Po uschnutí bude podlaha čistá a lesklá, bezpečná pro hry vašich miláčků, a celý byt bude zároveň příjemně vonět vaší oblíbenou vůní.

Další využití octa v domácnosti

Že ocet pomůže spolu se sodou odstranit zápach z odtoku, jistě víte, a zrovna tak mnozí využívají ocet jako lapač pachů například v lednici. Ocet může ale nabídnout mnohem víc. Zde je několik dalších příkladů:

 1. Odstraňuje zbytky lepidla po cenovkách nebo nálepkách na skle. Stačí použít trochu neředěného octa na hadříku či houbičce.
 2. Rozpouští vodní kámen, na obklady v koupelně použijte rovněž neředěný ocet na hadříku, k prevenci tvorby vodního kamene v pračce přidejte ke každému praní 2 lžíce octa, nejlépe do zásobníku na prací prostředek. Zápach octa na prádle nezůstane.
 3. Likviduje plísně, například kolem obvodu vany, na koupelnovém závěsu a podobně.
 4. Rozpouští mastnotu, třeba na sporáku či v troubě. Neředěným octem na houbičce otírejte povrch do čista a poté ještě umyjte čistou vodou.
 5. Odpuzuje mravence, na jejich cestičky nastříkejte rozprašovačem ocet a přestanou vás navštěvovat.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-jak-na-to-deset-tipu-k-cemu-v-domacnosti-vyuzit-ocet-40311039, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/uklid-ekologicky.A121210_113031_zdravi_pet, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/ocet-jedla-soda-myti-podlahy-30000417.html, https://www.homeincube.cz/pouzivate-na-uklid-ocet-tohle-jsou-veci-ktere-octem-nesmite-cistit-mohly-by-se-poskodit-hotovo/, https://www.bona.com/cz/majiteldomu/navody-tipy/vyhnete-se-vode-s-octem-pri-cisteni/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)