Vypadají krásně, ale mohou vám vyprázdnit peněženky. Řadu okrasných druhů už pod vysokou pokutou nesmíte pěstovat – patří sem papouščí tlamičky i čeští kříženci

květiny

Vypadají krásně, ale mohou vám vyprázdnit peněženky. Řadu okrasných druhů už pod vysokou pokutou nesmíte pěstovat – patří sem papouščí tlamičky i čeští kříženci. Česká republika, stejně jako mnoho dalších zemí, přijala přísná opatření pro kontrolu šíření invazních druhů rostlin.

Jednotlivcům, u nichž bude zjištěno pěstování těchto rostlin, proto hrozí vysoké pokuty až do výše 2 000 000 Kč. A to není právě malá částka.

Klíčové invazní rostliny podléhající regulaci

Na prvním místě je určitě bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), který koncem 19. století dovezl do Čech rakouský šlechtic kníže Metternich. Později se však zjistilo, že rostlina může při kontaktu s lidskou pokožkou způsobit těžké popáleniny kvůli své fototoxické šťávě. Problémem je také její schopnost produkovat až dva tisíce semen, která mohou zůstat životaschopná až sedm let, což umožnilo její rychlé rozšíření na různá stanoviště.

Netýkavka

Foto: Pixabay

Křídlatka (Reynoutria species)

Křídlatky jsou proslulé svým mohutným růstem a schopností vytvářet husté porosty, které zastiňují ostatní rostliny. Paradoxně je nejnebezpečnější křídlatka česká, což je kříženec jiných druhů vzniklý právě na našem území. Patří mezi nejproblematičtější invazní druhy. Kontrola křídlatek je zásadní, protože jejich kořeny mohou poškozovat budovy, silnice a protipovodňovou ochranu.

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera)

Tento druh pocházející z Himálaje je známý svými nápadnými růžovými až fialovými květy. Jako děti jsme těmhle divným květinám říkali papouščí tlamičky – ani nevím proč. Ale vypadají opravdu krásně – je s nimi stejná zábava jako s běžnou českou netýkavkou malokvětou. Když zmáčknete zralý lusk, rozprsknu se vám do dlaně semínka. A to je právě ten problém.

Rozmnožuje se totiž právě pomocí explozivních semenných lusků, které jsou schopny rozptýlit semena až do vzdálenosti sedmi metrů. Přestože studie naznačují relativně malý invazní dopad, pěstování této netýkavky je stále trestáno pokutami kvůli jejímu potenciálu rychle se šířit v pobřežních zónách a vytlačovat původní vegetaci.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bol%C5%A1evn%C3%ADk_obecn%C3%BD, bolševník velkolepý – Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier | Květena České republiky – plané rostliny ČR | www.kvetenacr.cz |, Pokuta za plevel na zahradě. Stát se snaží zabránit šíření invazivních druhů – iDNES.cz, Bolševník, povinnosti a sankce – Tachovský deník (denik.cz)

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)