Modrá hortenzie: barvu můžete upravovat i prostřednictvím octa

Modrá hortenzie

Jablečný ocet nemusíte používat pouze v kuchyni. Pomůže vám při úklidu v domácnosti, zejména tam, kde je vodní kámen nebo plísně. Své využití má i na zahradě. Skvěle poslouží ke změně pH půdy, čímž dojde ke změně barvy vaší hortenzie. Modrá hortenzie roste v kyselé půdě. Na začátek je ale třeba uvést, že ne každé hortenzie mění barvu. Díky tomu, že vysadíte dva keře vedle sebe, si můžete vytvořit různobarevné zátiší těchto květů.

pH půdy je celé kouzlo

Hortenzie zbarvuje své květy podle toho, v jaké půdě roste. Pokud je půda zásaditá, pak jsou květy růžové. V případě, že hortenzie roste v kyselé půdě, květy jsou modré či modrofialové. Jestliže je pH půdy neutrální, květy získají fialovou barvu. Dobrou zprávou je to, že pH půdy se dá měnit. Díky tomu můžete získat takovou barvu květin, jaká se vám nejvíce líbí!

Hortenzie
Foto: Unsplash

Modrá hortenzie je vzácnost

Naprostá většina zahrad má půdu neutrální nebo zásaditou. Právě proto je modrá hortenzie v zahradách rostoucí přímo v zemi spíše vzácností. Chcete-li ji dosáhnout, budete muset okyselit půdu. K tomuto účelu je možné využít spoustu různých možností. Řešení, která najdete v zahradnických centrech, mohou být dražší, ale s rychlejšími účinky. Z domácích metod je možné využít tyto:

  • Kávová sedlina – poté, co si vypijete svou kávu z mletých zrn, můžete je smíchat s půdou. To ji okyselí.
  • Borové jehličí – jsou dalším levným řešením, jak získat kyselou půdu. Když se v ní rozloží, dodají jí kyselé pH.
  • Kyselá zahradní rašelina – také ji můžete smíchat se svou zahradní půdou pro okyselení.
  • Kompost pro vřesy – vřesy jsou další rostlinou, která si potrpí na kyselé pH.
Hortenzie
Foto: Unsplash

Modrá hortenzie díky jablečnému octu

Jedním z naprosto nejlevnějších řešení pro okyselení půdy je právě použití jablečného octa. Na 10 litrů vody přidejte asi 250 ml jablečného octa. Touto směsí zalijte své hortenzie – proud by měl směřovat k základně rostliny. Snažte se vyhnout kontaktu octové směsi s listy hortenzie. Každých pár týdnů použijte toto „octové“ řešení a budete svědky, jak hortenzie mění svou barvu z růžové na modrou. Zajímavé je, jak se barva mění postupně – to pak můžete mít keř s modrými i růžovými květy.

Změna z modré na růžovou

Dlouhodobé používání octa by mohlo poškodit kořeny, proto po dosažení výsledné barvy můžete snížit jeho množství. Tím získáte zase trochu jiný odstín květů. Vynecháte-li ocet úplně, s postupem času se květy zbarví opět na růžovou.

Zdroje info:

https://www.capegazette.com/article/change-colors-your-hydrangeas-whim-pink-blue/208098

https://littleterracedhouse.com/2019/07/28/garden-hacks-how-to-turn-your-hydrangeas-blue/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!