Zásady, které byste měli dodržovat při přesazování pokojových květin

Přesazování

Přesazování pokojových květin se při jejich pěstování rozhodně nevyhnete. Základem je použít květináč vždy o něco větší, než byl ten původní. Použijte správný substrát. Vybíráme podle toho, v jakých podmínkách rostlina přirozeně roste. Jakýkoli substrát, který vyberete, by měl být bez plísní, hmyzu a semen plevele. Má schopnost dobře uchovávat vodu a živiny, ale také ji dobře propouští, zajistí kořenům dostatek vzduchu, který je nezbytný pro jejich vývoj. Kvalitní substrát se neusazuje.

Při přesazování myslete na odtok vody

Do spodní části květináče je dobré udělat drenážní otvory nebo si rovnou zakoupit květináče, které takové otvory mají. Málokterá rostlina totiž zvládne růst ve vodě. V případě, že jsme na zálivku někdy štědřejší, se vyplatí, když přebytečná voda odteče. Za tímto účelem je možné na dno květináče použít též drenážní vrstvu, to znamená vrstvu z kamínků, drobného štěrku, keramzitu nebo třeba nalámaných ořechových skořápek.

Pokojové rostliny
Foto: Unsplash

Hotový substrát pro skupinu rostlin

Hotový substrát je takový, který je přichystán pro potřeby určité skupiny rostlin. Existují například substráty pro jehličnany, substráty na orchideje nebo substráty na kaktusy. Pokud takové zakoupíte, můžete je mít třeba i včetně hnojiva a obsahují zkrátka všechno, co rostliny vyžadují pro svůj růst. Když koupíte substrát obsahující hnojivo, usnadní vám to práci. Nemusíte přemýšlet, jaké hnojivo použít či míchat ho do substrátu sami.

Čas na přesazování

Rostliny se nemusí přesazovat každý rok. Obvykle je to jednou za dva roky, a to i u rostlin, u kterých chcete zachovat nynější velikost. Přesazujeme ze dvou důvodů:

  • Kořeny potřebují pro svůj růst dostatek prostoru, aby mohly přijímat potřebné množství živin a vody. Velikost nového květináče je tedy asi o 2 až 5 cm větší než velikost květináče původního. Pokud je květináč příliš malý, kořeny nemohou absorbovat to, co potřebují, a vaše rostlina bude trpět.
  • Přesazováním se obnovují živiny v půdě. Ve volné přírodě budou rostliny brát živiny ze země, ale pokojové rostliny žijí v omezeném prostoru. Substrá je obohacen o živiny, ale ty vydrží jen po omezenou dobu. Čerstvá půda = šťastnější rostliny.

Rostlina si o přesazování řekne sama

Čas na přesazení je tehdy, když je pokojová rostlina pro svůj květináč příliš velká, hrozí, že se převrhne, nebo je plná kořenů vyčnívajících z horní části půdy nebo z drenážních otvorů na dně. Přesazovat můžeme též z toho důvodu, že máme pocit, že substrát už není tak kvalitní, stala se z něho tvrdá hrouda, špatně propouští vodu, nese známky plísně, rychle vysychá nebo v něm rostliny rostou příliš pomalu.

Jak na přesazení

Nejlépe je udělat to venku nebo nad rozloženými novinami. Počítejte s tím, že to není čistá práce. Vyjměte rostlinu z původního květináče a jemně oklepte kořeny. Viditelně poškozené odstřihněte. Nový květináč by měl mít drenážní otvory a o něco větší průměr. Na dno dejte drenážní vrstvu, vložte rostlinu a dosypte zeminou. Poté důkladně zalijte. Pokud dáváte přednost tomu, aby rostlina zůstala v menších velikostech, můžete to zajistit tak, že ji opatrně zastřihněte kořeny. Poté ji vrátíte zpět do květináče, který je stejně velký. Může to být původní květináč. Je třeba zastřihnout také část růstu nad půdou.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/sadzenie-kwiatow-domowych

https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/complete-guide-to-repotting/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!