Usychání borovic probíhá cyklicky, někdy je ale nutné zbystřit

Borovice

Jde o problém, který v poslední době trápí řadu majitelů okrasných zahrádek. Vcelku nezáleží na tom, jaké borovice na zahradě máte. Zvýšený opad jehlic spojený s jejich reznutím může trápit jak zakrslé kleče, tak i dorostlé velikány.

Ale lze nějak jednoduše zjistit, čím je tento nepříznivý stav způsoben? A kdy je nutné zasáhnout, a kdy naopak nechat věcem volný průběh?

Když borovice shazují jehličí, může to mít mnoho příčin

Obvykle není tak jednoduché stanovit přesnou příčinu opadu jehličnanů. Na vitalitu jehlic totiž může mít vliv hned celá řada faktorů. Ten první je zcela přirozený. Starší stromy jednoduše část svého zeleného šatu vyměňují – a v některých letech k tomu dochází silněji, než v těch ostatních. Jde o přirozený jev.

Borovice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dalšími významnými vlivy bývají ty biotické, tedy zejména sucho a mráz. Takovým stromům obvykle stačí v následující sezóně věnovat patřičnou péči (nejlépe ve formě vydatnější zálivky) a problém se už neobjeví. Co když jsou však příčinou obávané houby?

Houbová onemocnění trápí jehličnany v zahradách stále více

Těžko říci, čím je to způsobeno. Dost možná na tom mají velký podíl mokrá léta a mírné zimy. Ovšem hub, které mohou reznutí a opad jehlic na borovicích způsobit, je hned několik. Lze jmenovat například:

  • Lophodermium pinastri (původce sypavky borové)
  • Lophodermium seditiosum (původce sypavky borovicové)
  • Mycospharella dearnessii apod.

A jak jejich přítomnost poznat? Hledejte na jehlicích jejich rozmnožovací orgány. Zpočátku se na listech začnou objevovat malé žluté skvrny, ty postupně reziví až nakonec zčernají. Vcelku nezáleží na tom, o jakého původce jde. Pomohou vám proti němu vhodné fungicidy (jmenovat lze třeba přípravky Novozir MN 80, Dithane M 45 nebo DG neotec, Flowbrix a další). Vhodnou prevencí jejich návratu je pak prosvětlení koruny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)