Vybíráme folie na fóliovník

Fólie na foliovník

Na každou zahrad patří menší či větší fóliovník. Právě on totiž dokáže nabídnout možnost pěstování rané zeleniny v době, kdy je ještě půda poměrně chladná a okolní prostředí také není nejteplejší. Díky kvalitnímu prostoru pod folií dokážete zajistit rostlinám skvělé prostředí, v němž se jim bude dařit, a vy budete mít úrodu za vaší zahrádky v brzkých jarních měsících. Tělu dáte tolik potřebné vitamíny, které se v zelenině pořízené v supermarketu nachází jen velmi těžko. Rozhodnout byste se při pořizování fóliovníku měli hlavně pro kvalitní fólii. Právě na její typy se zaměříme v následujícím textu.

Kašírovaná fólie v metráži

Na fóliovníky mající dlouhou životnost byste měli volit kašírovanou fólii. Ta by měla mít životnost delší než 5 let. Standardně se prodávají v šířích 115, 150 a 200 cm. Vcelku nepříjemnou záležitostí je u těchto fólií fakt, že mohou do jisté míry nasávat vlhkost.

Vyztužené polyethylenové fólie

Moderní polyethylenové plachty jsou vyrobeny z plošné textilie, konkrétně z PE-HD pásků. Ty jsou oboustranným způsobem provrstvené PE-LD fólií. Optimální je hmotnost 140g/m2 vyznačující se maximální odolností. Rezistentní je tento materiál i vůči UV záření. Ve srovnání s jednoduchými běžně dostupnými fóliemi je typická maximální mechanickou pevností, kterou je schopna zajistit vyztužovací mřížka. Navlhavost této fólie je nulová. Vybírejte určitě fólii z tuzemské provenience a nikoli z Číny.

Fólie Ginegar

Výbornou volbou je také fólie Ginegar. Tu si budete moci zakoupit s celkovou zárukou v době trvání let. Standardně se prodává v šířích 6, 12 a 15 metrů. Koupit ji lze v jednom kuse. Není tak nijak svařovaná, což pochopitelně ještě podporuje její odolnost a kvalitu. Jedna ze třech vrstev, konkrétně ta prostřední, je tvořena etylvinyl acetátátem, který dokáže snížit prostup tepla až o celých 20 %.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.