Vodítko: Způsob komunikace mezi vámi a vaším psem

Dobrman

Způsoby, jakými komunikujete se svým psem, mohou být celkem dva: verbální a neverbální. Verbální je oslovení psa, vyslovení příkazu popřípadě zákazu. A pak jsou také způsoby neverbální komunikace, která za nás může zajistit cuknutí vodítkem (v případě, že pes nereagoval na verbální pobídku), korekcí prostřednictvím elektrického obojku apod. Aby tato komunikace byla bezproblémová, je důležité umět prostřednictvím vodítka komunikovat.

Tahání za vodítko

Většina páníčků má se psy v souvislosti s vodítkem jeden problém: pes za vodítko tahá, vodítko je neustále napnuté, takže procházka se psem je ve skutečnosti založena na přetahování psa a jeho pána. Pro pána to může být velice namáhavé, i když nevlastní nijak velké plemeno. Základní pravidlo při použití vodítka podle HD Coache Radoslava Chlupa zní: „Vodítko je v 95 % prověšené, ve zbylých 5 % je napnuté v důsledku cíleného tahu psa.“

PesFoto: Pixabay

Přetahujete se se svým psem?

Jestliže se pro vás každá procházka se psem stala poměřováním vzájemné síly a přetahováním o vodítko, asi z ní nemáte radost ani vy, ani váš mazlíček. Jaké jsou tedy rady zkušeného HD Coache? V první řadě musíte mít zvládnuté, aby váš pes reagoval na oslovení. Kdykoli vyslovíte jeho jméno, měl by se na vás podívat, aby zjistil, co se po něm chce. V případě, že pes na oslovení nereaguje, je na místě korekce, ve formě cuknutí za vodítko. „Poté následuje slovní pochvala, následovaná libovolným povelem – ke mně, sedni, apod. Pokud jej pes splní, dostává odměnu,“ dodává Radoslav Chlup.

Radost z procházky

Tímto způsobem můžete dosáhnout toho, že pes bude na procházce vaším parťákem, nikoli protivníkem. Bude chodit rád a s prověšeným vodítkem. A také pro vás se stanou procházky příjemnou záležitostí, kterou budete s radostí se svým psem opakovat.

Zdroj info: http://hdcoach.eu/category/blog/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.