Aloe vera pro zakořenění vašich řízků

Aloe vera

O tom, že aloe vera má téměř všestranné využití pro naši pokožku, už zřejmě všichni víme. Avšak aloe se dá využít také jiným způsobem. S pomocí této rostliny můžete pomoci svým řízkům různých rostlin zakořenit. Různé stimulátory růstu pro své řízky si můžete koupit v zahradnických centrech, pokud ale máte doma aloe vera, není k tomu důvod. Aloe stejně jako tyto stimulátory chrání řízky před plísněmi, houbami a bakteriemi a současně podporují tvorbu kořenů. Jak na to?

Výroba kořenového hormonu

K výrobě kořenového hormonu budete potřebovat gel z aloe vera. Pokud máte rostlinu, tak jí uřízněte jeden z listů a zbavte jej slupky – gel lze snadno vyškrábnout lžičkou. Dejte jej do mixéru s trochou vody a rozmixujte. Tímto je kořenový hormon připraven – můžete jej ale používat taktéž na různá poranění pokožky, jizvy apod.

Aloe vera gel

Foto: Pixabay

Zakořenění řízku

Řízky rostliny odebíráme nejlépe na konci jara nebo začátkem léta, a to brzy ráno. V závislosti na druhu rostliny by řízky měly být dlouhé 10 až 15 cm. Odstraňte spodní listy z řízku a odřízněte jej pod úhlem 45°těsně pod sadou listů. Hotové řízky ponořte připraveným řezem do roztoku z aloe vera. Poté dejte řízky klidně do stejného květináče, protože ne všechny zakoření. Půdu udržujte vlhkou. Podle druhu rostliny se kořeny začnou tvořit za 7 až 14 dní.

Zakořenění řízku ve vodě

Aloe vera můžete použít také pro zakořenění ve vodě. Stačí rozmíchat ½ čajové lžičky gelu z aloe vera ve vodě. Jakmile kořeny dorostou do délky 2,5 cm, můžete je přesadit do květináčů. Takto můžete nechat zakořenit řízky z tvrdého i měkkého dřeva, nebo zelené řízky (například bylinek).

Aloe vera a další použití

Aloe vera je rostlina, která obsahuje spoustu vitamínů a živin. Ty jsou prospěšné nejen pro naši pokožku, ale také pro rostliny. Pokud máte nadbytek aloe vera, můžete jej použít také jako hnojivo. Gel z listů rozmixujte a smíchejte s vodou. Můžete použít jako zálivku nebo pomocí rozprašovače na listy rostliny.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/aloe-vera-natural-rooting-hormone-propagation/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!