Úklid zahradního domku: Co byste měli udělat, aby vše fungovalo i v příští sezóně

zahradní domek

Práce na zahradě nekončí ani v zimě. V prosinci je ideální čas na úklid zahradního domku. Domky jsou nejlepší volbou pro nářadí a veškeré zahradní pomocníky, jakožto případně i úkryt pro skladování zahradního nábytku. Zároveň je zahradní domek estetickým doplňkem. Jak na jeho údržbu a ochranu, aby sloužil svému účelu po mnoho let?

Základem je pravidelná údržba a ochrana

Pravidelný úklid a ochrana je základem pro zachování funkčnosti, kvality i prodloužení životnosti zahradního domku. V čem spočívá pravidelná údržba? Zahradní domek byste měli čistit, zajistit dostatečnou ventilaci uvnitř a pravidelně kontrolovat i věci v něm uskladněné. Kromě údržby je třeba myslet i na ochranu proti vnějším vlivům.

Pakliže máte dřevěný zahradní domek, je dobré pravidelně natírat speciálním nátěrem, jenž slouží jako ochrana před vodou i sluncem. Proti vlhkosti a plísni je dobré použít i izolaci. Nezapomeňte i na ochranu v rámci bezpečnosti. Vyplatí se pořídit kvalitní zámky na dveře. Tímto zajistíte ochranu před případnou krádeží.

Nezbytná kontrola střechy

Než zahradní domek zazimujete, zkontrolujte střechu, zda je střešní krytina náležitě upevněná a nehrozí, že při jarním tání či vytrvalých deštích nebo pořádné sněhové nadílce proteče. Nezapomeňte pořádně vyčistit okapy a okapové svody. Mohlo by dojít k ucpání. V zimě by se na nich mohly tvořit rampouchy, které by pak mohly okapy poničit a při jarním tání by voda stékala na fasádu, což by mohlo rovněž poškodit.

Kontrola domku zvenku

Důležitá je kontrola i těsnění. A to zejména okolo soklu, jakožto i v místě, kde jsou prostupy energií a vody. Jestliže je těsnění popraskané, zteřelé, nebo tmel vydrolený, tak ho odstraňte a přetěsněte. Obdobně zkontrolujte a popřípadě přetěsněte i co se týče těsnění dveří a oken.

domek

Foto: Pixabay

Co neskladovat v domku přes zimu

Jsou věci, které ovšem byste neměli mít v zahradním domku přes zimu. Jedná se zejména o veškeré plechovky s barvami, lazurami i mořidly. Zde je riziko, že by se přes zimu jednotlivé složky oddělily a na jaře by pak takový nátěr i po důkladném promíchání neplnil svou funkci. Pokud nemáte místo pro jejich uskladnění, tak je raději někomu věnujte. V zahradním domku přes zimu rovněž nenechávejte staré palivo, propan-butanové lahve.

Zdroj: zahrada-inspirace.cz, pineca.cz/blog

Náhledové foto: Pixabay