Vhodná zelenina pro psa? Tato oranžová kráska je jasnou volbou

pes-dyne

Hokaido dýně – to je královna podzimních zahrad. Nejenže obsahuje řadu prospěšných látek, které podporují zdravé tělo, ale má také lahodnou chuť a v kuchyni s ní lze kouzlit na mnoho způsobů. Použít ji můžeme při přípravě polévky, noků, různých omáček, ale také sladkých dezertů a koláčů. Lidé si jí umí vychutnat a doplňovat o další chutě, ale věděli jste, že dýni může i váš psí miláček? 

Proč ji servírovat nám i pejskovi?

Protože je dýně přímo vitamínovou bombou, která nám, ale psím kamarádům nabízí řadu zdravotních benefitů. Je bohatá na vlákninu, ale také na vitamíny, jako je A, C a E. Mezi minerály obsažené v dýni patří hořčík, draslík, železo, zinek a mnoho dalších. Obsah minerálů a vitamínů naznačuje, že má také regenerující účinky v mnoha směrech. V případě, že je váš pejsek obézní, bude dýně skvělou možností a vhodnou potravinou při redukční dietě. Dokonce ji lze podávat i tomu pejskovi, u kterého se často projevují potravinové alergie. 

Dýně
Foto: Pixabay

 

Jak připravit dýni pro mazlíčka?

Pokud jíte dýni pravidelně, jistě víte, že má tvrdou slupku. Avšak není potřeba, abyste ji loupali. Stačí, když dýni umyjete a rozkrojíte napůl. Následně vydlabejte dužinu, a to pomocí lžíce. Půlky nakrájejte na větší kusy a v dostatečném množství vody je uvařte. Jakmile změknou, rozmixujte je nebo rozmačkejte pomocí vidličky a přidejte například k vařenému masu. Pokud maso nevaříte, přidejte dýni klidně k syrovému masu. 

Pejskovi můžete tuto zeleninu podávat klidně každý den, ale doporučujeme, abyste ji připravovali vždy čerstvou, protože se pyré rychle kazí a kysne. Dva dny vám ale v lednici vydrží. A co se týče semen, i ty můžete pejskovi dopřát. Dokonce fungují jako skvělý přírodní odčervovací prostředek. Před podáním byste je však měli rozemlít nebo nasekat, jinak by prošly zažívacím traktem beze změny.

Dýně
Foto: Pixabay

 

Vypěstujte si vlastní dýni

Pokud máte zahrádku, neváhejte a vypěstujte si vlastní dýně. A ti, kteří bydlí v bytě, tesknit nemusí. K pěstování dýní vám totiž bohatě postačí i balkon. Jen bude nutné myslet na to, že rostliny této chutné zeleniny jsou celkem nenasytné a rády se roztahují. Proto na balkon pro jednu rostlinu pořiďte alespoň 20 l nádobu a za nádobu umístěte nějakou mříž, po které se bude rostlina plazit. Substrát použijte vysoce kvalitní a dokonale propustný. Květináč by také měl mít ve spodní části dostatek otvorů, aby přebytečná voda odtékala pryč. 

Pokud ji pěstujete na zahrádce, i tam myslete na to, že se ráda plazí a potřebuje dostatek prostoru. I zde bude dobré, když ji necháte, aby se napínala na plot, protože tak úspěšně zabráníte plísňovým chorobám. Před výsevem semen doporučujeme, abyste do půdy zapracovali kompost nebo rozleželý chlévský hnůj.   

Zdroj: https://sazenicka.cz/dyne-v-kvetinaci/

https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/hypoalergenni-dyne-hokaido-jako-zdrava-dobrota-368

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)