Vajíčka na listech? Zde jsou způsoby, jak se jich zbavit

Vajíčka

Škůdci mohou klást svá vajíčka tam, kde na první pohled nejdou vidět: a to je spodní strana listů. Je to z toho důvodu, že listy jednak vajíčka chrání a poté poskytnou larvám potravu, až se z vajec vylíhnou. Žlutá vajíčka na listech mohou být od různého druhu hmyzu: mšice, kněžice mramorovaná, brouci či můry. Vejce mohou svou barvu měnit v průběhu času. Larvy, které se z nich vylíhnou, jsou obvykle velmi hladové a dokážou rostlinu poškodit nenávratně. Proto je třeba pravidelná kontrola listů rostlin. Zde jsou metody jak se vajíček zbavit.

Obyčejná voda

Proudem vody se můžete zbavit zejména mšic. Stačí použít zahradní hadici, která nežádoucí hmyz z rostliny odplaví. Tato metoda je ale užitečná pouze na začátku sezóny. Příliš zamořené rostliny už je třeba ošetřit jiným způsobem.

Vajíčka sbírejte ručně

Vzhledem k tomu, že vajíčka některých škůdců jsou dostatečně pevná a dobře viditelná, můžeme je odstraňovat také ručně. Nasaďte si zahradní rukavice a snažte se vajíčka oklepat ze stonků, listů, poupat či jiných míst, kde se na rostlině uchytila. Takto sesbíraná vajíčka pak zamíchejte do nádoby s mýdlovou vodou, čímž je zaručeně zabijete.

Mšice

Foto: Pixabay

Mýdlová voda na vajíčka

Samotnou mýdlovou vodu můžete nalít také do láhve s rozprašovačem. Aplikujete na rostlinu tam, kde je hodně vajíček. Nezapomeňte na spodní strany listů rostliny! Mýdlová voda vajíčka vysuší a zabije.

Neemový olej

Tento olej najdete taktéž pod názvem neem oil a považuje se za velmi užitečnou pomůcku proti různým druhům škůdců. Obsahuje organické sloučeniny, které odpuzují hmyz, jako jsou například mšice, mravenci a spousta různých druhů housenek. Proto jsou velice oblíbeným organickým prostředkem ochrany rostlin.

Éterické oleje

Spousta éterických olejů má skvělé vlastnosti v boji proti škůdcům. Vyrobit si můžete svůj vlastní sprej, který vám pomůže v boji proti škůdcům a jejich vajíčkům. Tak například můžete smíchat tyto éterické oleje (všechny ve stejném množství 4 až 5 kapek): mátový olej, hřebíčkový, rozmarýnový a tymiánový olej. Směs olejů smíchejte s vodou v malé lahvičce s rozprašovačem a používejte na postižená místa (čili místa s výskytem vajíček).

Olivový olej

Olivový olej může rostlinám poskytnout další živiny a navíc umí odradit mnohé škůdce. Díky oleji vytvoříte na povrchu rostliny nepříznivý povrch, po kterém se hmyz nerad pohybuje. Navíc se na takovém povrchu jen stěží něco zachytí, takže vajíčka budou špatně držet. Pokud je tedy hmyz přece jen naklade, pak budou mít tendenci sama odpadávat, nebo bude snadné je setřít.

Zdroje info:

https://mosquitojoe.com/blog/insect-egg-identification/

https://flourishingplants.com/yellow-eggs-on-leaves/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!