Vermikompost: Zbavení se zbytků z kuchyně a příprava organického hnojiva

Vermikompost se hodí pro všechny. Pro ty, kteří mají zahradu, i pro ty, kteří chtějí kompostovat doma. Není to zas tak složité, i když pár pravidel dodržovat musíme, abychom byli odměněni žížalím čajem (jak se nazývá vzniklé univerzální organické hnojivo) či vzniklým kompostem. Takový způsob kompostování je sice „živý“, obsah vašeho kompostu se bude den ode dne měnit, nemusíte se ale bát nepříjemných zápachů (budete-li kompostovat správně).

Základem jsou žížaly

Vermikompost je vlastně péče o to, aby se vaším žížalám, které jsou jeho důležitou součástí, dobře dařilo. Budou-li mít žížaly nedostatek vzduchu, bude je trápit sucho nebo naopak mokro, pak ani vašemu kompostu se dobře nepovede. A váš byt pak bude „provoněný“ tlejícím a rozkládajícím se jídlem. To, co je potřeba mít na paměti je to, že žížaly jí jen ovoce a zeleninu. Slupky z brambor, zbytky z košťálové zeleniny, banánové slupky – to vše do kompostu patří. Naopak maso, sýry či kosti ne.

Vermikompost: Foto Pixabay

Co přidat do kompostu s výjimkou ovoce a zeleniny?

Dalšími možnostmi, jak obohatit svůj kompost, jsou papírové ubrousky či lógr z kávy – na těch si žížaly pochutnají. Pokud přemýšlíte nad skořápkami z vajec, pak odpověď zní, že do kompostu také patří. Vhodné ale je, když je necháte přes noc proschnout a poté je rozdrtíte na co nejmenší zbytky. Také ovoce a zeleninu krájejte pokud možno na menší kusy, které žížaly snáze zpracují.

Jak udržovat správnou vlhkost?

Teplota od 4 do 25 °C je vhodná pro chov žížal. Důležitá je ale také vlhkost. Pokud jste na začátku kompostování, budete zřejmě muset přidávat do kompostu trochu vody, než se vám „rozjede“. Správně založený kompost pak bojuje spíše s přílišnou vlhkostí – té se ale můžete snadno zbavit odčerpáním „žížalího čaje“ nebo tím, že do kompostu dáte proložku od vajíček či jiný papír, který přebytečnou vodu vsákne.

Jak použít žížalí čaj?

Vermikompostéry obsahují možnost, povolit si kohoutek, který se nachází na jejich dně. Po dvou až třech měsících kompostování by vám měla vytéct tekutina, které se říká žížalí čaj. Tato tekutina je velice výživná pro vaše rostliny – použít je můžete na ty pokojové i na ty v zahradě. Jen je potřeba ji zředit s vodou v poměru 1:9. Pokud budete mít víc žížalího čaje než zvládnete spotřebovat, můžete jej uchovávat v chladnu a temnu.

Vermikompost: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!