Igelit, či netkaná textilie: Pěstování jahod po drobnohledem

Dříve bývalo igelitu na zahrádkách plno. Černá fólie nesměla chybět v žádném sklepě či zahradním domku – a kdo ho neměl, jakoby nebyl. Vysazovaly se do něj nejenom jahody, ale také okurky nebo brukvovitá zelenina. A používal se také k zimní ochraně stromků a okrasných rostlin před chladem

Dnes však mnozí od jeho použití upouštějí a nahrazují ho netkanou textilií. Jde o krok správným směrem nebo spíše zhýčkanost novodobých zahrádkářů?

Igelit nebo netkaná textilie? Známe vítěze

Odpověď je vcelku jednoznačná I když černý igelit půdu prohřeje a dokáže zabránit i prorůstání plevelů, jeho další vlastnosti už nejsou tak pozitivní. Je neprodyšný, nepropouští vláhu a rychle se přehřeje, což dokáže pěstovaným plodinám mnohdy spíše uškodit Navíc se po vystavení slunečnímu záření mění pružná hmota během sezóny spíše v drolivý nepořádek.

Netkaná textilie: Foto Pixabay

Netkané textilie všechny tyto nedostatky s přehledem odstraňují. Lze je sehnat ve dvou gramážích: bílá mívá nižší a černá pro změnu vyšší. Zatímco černá najde své uplatnění právě na záhonech, bílá slouží spíše jak ochrana rostliny a to před chladem i náletovými škůdci.

Černou lze použít jako nastýlku před výsadbou. Zvyšuje teplotu na povrchu půdy, brání růstu plevelů a plody jahod ochrání před znečištěním zeminou i jejich rychlému uhnívání. Skvěle propouští vzduch i vláhu a je proto ideální i pro aplikaci kapalných hnojiv (bílá netkaná textilie se může chlubit podobnými pozitivy).

Netkaná textilie není pomocníkem na jedno použití

K zemi se připevňuje velmi jednoduše – stačí použít speciální plastové kolíky. A co s ní na konci sezóny? Propláchněte ji pod proudem vody, usušte a uložte do sklepa nebo zahradního domku na příští sezónu. Poslouží vám takto ještě mnohokrát. Můžete ji však ponechat i na záhonku, záleží na tom, co pěstujete.

Jahody: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)