Igelit, či netkaná textilie: Pěstování jahod po drobnohledem

Jahody: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Dříve bývalo igelitu na zahrádkách plno. Černá fólie nesměla chybět v žádném sklepě či zahradním domku – a kdo ho neměl, jakoby nebyl. Vysazovaly se do něj nejenom jahody, ale také okurky nebo brukvovitá zelenina. A používal se také k zimní ochraně stromků a okrasných rostlin před chladem

Dnes však mnozí od jeho použití upouštějí a nahrazují ho netkanou textilií. Jde o krok správným směrem nebo spíše zhýčkanost novodobých zahrádkářů?

Igelit nebo netkaná textilie? Známe vítěze

Odpověď je vcelku jednoznačná I když černý igelit půdu prohřeje a dokáže zabránit i prorůstání plevelů, jeho další vlastnosti už nejsou tak pozitivní. Je neprodyšný, nepropouští vláhu a rychle se přehřeje, což dokáže pěstovaným plodinám mnohdy spíše uškodit Navíc se po vystavení slunečnímu záření mění pružná hmota během sezóny spíše v drolivý nepořádek.

Netkaná textilie: Zdroj obrázku Pixabay.com

Netkané textilie všechny tyto nedostatky s přehledem odstraňují. Lze je sehnat ve dvou gramážích: bílá mívá nižší a černá pro změnu vyšší. Zatímco černá najde své uplatnění právě na záhonech, bílá slouží spíše jak ochrana rostliny a to před chladem i náletovými škůdci.

Černou lze použít jako nastýlku před výsadbou. Zvyšuje teplotu na povrchu půdy, brání růstu plevelů a plody jahod ochrání před znečištěním zeminou i jejich rychlému uhnívání. Skvěle propouští vzduch i vláhu a je proto ideální i pro aplikaci kapalných hnojiv (bílá netkaná textilie se může chlubit podobnými pozitivy).

Netkaná textilie není pomocníkem na jedno použití

K zemi se připevňuje velmi jednoduše – stačí použít speciální plastové kolíky. A co s ní na konci sezóny? Propláchněte ji pod proudem vody, usušte a uložte do sklepa nebo zahradního domku na příští sezónu. Poslouží vám takto ještě mnohokrát. Můžete ji však ponechat i na záhonku, záleží na tom, co pěstujete.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. jmm Odpovědět

    No, nevím jest-li „igelit“, ale já jsem používal mikrotenovou černou folii…..
    P.S.
    Igelit je obchodní název měkčeného polyvinylchloridu (PVC)
    Mikroten je velmi tenká plastová polyetylenová fólie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *