Uchovávání jablek na celou zimu

Jablka

Máte velkou úrodu jablek a chcete, aby vám jablka vydržela až do jara? Máme pro vás několik tipů, jak jablka uchovat, aby vydržela po celou zimu.

Česání jablek

Ještě než se pustíme do uskladnění jablek, je třeba je nejprve sklidit. Každá odrůda dozrává jinak rychle, ale obecným pravidlem je nesklízet všechna jablka ze stromu najednou, nýbrž postupně. A to od těch nejvíce vybarvených, a tím pádem i nejvyzrálejších. Nejvyzrálejší jablka poznáte tak, že jsou po obvodu koruny, kdežto ta uvnitř mají ještě alespoň týden čas.  Nejvhodnější čas k trhání jablek je ráno nebo večer, protože v tu dobu bývá nejnižší teplota. S česáním jablek začínejte od spodních větví a vybírejte ta, která jdou snadno utrhnout, a stopka jablka jde snadno oddělit.  Otrhávejte opatrně, ať si některé plody nepoškodíte, při uskladnění by pak mohly začít hnít. Pokud se vám stane, že jablko nějakým způsobem poškodíte, otlučete, neuskladňujte jej, ale co nejdříve zpracujte.

Kde nejlépe jablka uchovávat?

Tím nejdůležitějším faktorem pro uskladnění jablek, kromě jablek samotných, je skladovací prostor.  Nejlepším prostorem pro uskladnění jablek je sklep. Před sklizní je dobré sklep vyčistit, stejně tak omýt a očistit regály a přepravky nebo lísky. Někdy je dokonce potřeba sklep vysířit, což pomáhá zabránit případným plísním. K vysíření slouží sirné knoty, které se dají zakoupit v drogerii. Množství použité síry závisí na velikosti prostoru, ale obecně platí, že na metr krychlový je potřeba 8-10 gramů síry. Celý proces síření trvá zhruba dvě hodiny a teplota by neměla klesnout pod 12 °C. Následně je dobré sklep vyvětrat a v případě potřeby vybílit stěny vápenným mlékem s přídavkem 3% skalice modré. Po tomto procesu máte sklep plně připravený ke skladování ovoce i zeleniny. Sklep je ke skladování skvělý, protože má optimální vzdušnou vlhkost, ta bývá až 90%. Pokud zjistíte, že je vlhkost nižší, jednoduše umístěte ve sklepě nádobu s vodou.  V opačném případě, tedy s vyšší vlhkostí, je potřeba přebytečnou vlhkost nějak vstřebat, tomu pomůže umístění kbelíku s páleným vápnem nebo i suchý mech. Pokud je to možné, udržujete ve sklepě teplotu od 2 do 4 °C, nižší teplota jablka poškozuje.

Tipy pro uskladnění jablek

Někdy se stává, že podzim je poněkud teplejší, než by bylo pro skladování jablek zrovna dobré. Teplejší podzim tak nutí ke snižování teploty ve sklepě. Jednou z možností jak teplotu snížit je polévání podlahy sklepa vodou. Druhou alternativou je brzy po ránu větrat.  Tak či tak, je dobré mít ve sklepě teploměr i vlhkoměr, abyste mohli na případné změny reagovat. Každá odrůda má taky maličko jiné požadavky, třeba jablka se silnější a drsnější slupkou vyžadují vyšší vlhkost vzduchu, ostatní odrůdy pak snesou vlhkost kolem 80 %.  Z čehož plyne další věc, a to nemíchat odrůdy. Nejen kvůli zmíněné odlišné náročnosti na vlhkost vzduchu, ale i kvůli jiné době skladovatelnosti.  Pokud máte větší sklep, určitě to nebude problém, v opačném případě se snažte oddělovat odrůdy alespoň regály. Uskladněná jablka se samozřejmě nevyhnou ani vaší kontrole, pokud chcete, aby vydržela až do jara. Nejlépe každý týden je dobré zkontrolovat stav jablek, zralá jablka vezměte a ihned spotřebujte, napadená odstraňte také.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.