Akumulátor

Akumulátor v jakékoli technice potřebuje údržbu

Zahradní technika, jejímž základem je akumulátor, se stává stále více oblíbenou. Rozhodně se nejedná o nic zvláštního. Nejmodernější přístroje jsou velmi kvalitní, dokážou si poradit s mnoha tradičními činnostmi a cenově už se také dají sehnat v poměrně solidní relaci. Přesto je zapotřebí o ně dostatečně pečovat. Typickým příkladem budiž akumulátor. Co všechno je zapotřebí řešit, aby vydržel co možná nejdéle.

Nenechejte ho určitě ležet ladem

Jedním z největších problémů je to, že majitel přístroje poháněného akumulátorem nechá samotou baterii přímo v zařízení celou zimu. V tomto případě dostává baterie neskutečně na frak. Mnohdy dokonce nechá u přístroje i akumulátor záložní. V každém případě je zapotřebí akumulátory vyjmout a nechat doma v teple, případně ve vytopené či temperované garáži. V zimě se vyplatí čas od času baterii kompletně dobít. Optimální je vyjmout ji z dobíjecího doku těsně před kompletním dobitím na 100 %.

Přílišné horko baterie také nemusí

Pro akumulátory jsou nevhodné tuhé mrazy, ale také poměrně velká horka. Určitě je tak nedávejte nikde do blízkosti kamen, případně radiátorů. Mnohdy se stává, že baterii bezděčně doma položíme na zem, která je ovšem vytápěná podlahovým topením. Teplota vody v trubkách je sice do 50 °C, nicméně i tak to není pro akumulátor zrovna optimální. Akumulátory by neměly být vystavovány teplotám přesahujícím 40 °C.

Pozor na úplné vybití

Nenechávejte baterii kompletně vybít. při prvním použití se to doporučuje, nicméně poté ji vždy dobíjejte v momentu, kdy v ní ještě zbývá nějaká energie. Během roku můžete takto těžce zkoušená baterie, která se neustále zcela vybíjí, přijít až o polovinu své stávající kapacity. Investice do nového kusu se pak může pohybovat klidně i v řádu několika tisíc korun.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Franta Odpovědět

    Vy, kdo doma máte podlahu vytápěnou na teplotu povrchu víc než 40°C, rozhodně na ni nepokládejte akumulátor. Osobně bych na ni nepokládal ani bosé nohy, ale to už odbíháme od tématu…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *