Tipy pro výsev okurek: Jak stimulovat rozvoj postranních kořenů

Okurka

Vyvarujte se nejčastějších chyb při výsevu okurek. Právě ony mnohdy rozhodnou o mizerné nebo bohaté letošní úrodě. Jejich náprava je přitom opravdu snadná.

A využít můžete i různé šikovné tipy, které okurkám v mnoha směrech pomohou. Výsledkem poté budou silnější sazenice, která vám dají více šťavnatých a chutných plodů. A nezáleží na tom, která okurka setá (Cucumis sativus) si u vás na zahradě najde své zasloužené místo.

Tipy pro sázení okurek

Pro stimulaci intenzivního rozvoje postranních kořenů, což je u mělce kořenících okurek jednoznačně žádoucí, můžeme sazenice zasadit do půdy speciálním způsobem. Jednoduše je do zeminy zapustíme až k děložním listům a dále o ně pečujeme jako obvykle. Nebojte se – nijak jim to neublíží, naopak budou silnější a zdravější. Velmi důležité je také otužování, jinými slovy opravdu postupné přivykání rostlin na venkovní podmínky.

Okurky

Foto: Pixabay

S venkovními podmínkami se totiž sazeničky rozmazlené z interiéru potřebují takříkajíc sžít. Nejprve proto vynášejte okurky ven jen na hodinu nebo dvě, a to vždy na stinné místo. Každý den tuto dobu postupně prodlužujte. Nakonec je na několik dní umístěte na slunné místo a teprve poté je zapusťte do záhonu a nechte je, ať dělají, co umí. Ven je samozřejmě sázejte až v polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky.

Při pěstování okurek pomůže kompost

To však není jediná možnost. Lze je vysadit i na vyvýšené záhony, kde mohou viset přes jejich okraje. A samozřejmě je rovněž možné pěstovat okurky tzv. naplocho, to znamená, že budou ležet na zemi. V tom případě však budou potřebovat opravdu hodně místa. Jednotlivé rostliny by tak měly být od sebe vzdáleny asi metr. Při použití podpěr je možná vzdálenost menší, mohou být od sebe vzdáleny přibližně půl metru, což jim bohatě stačí.

Pamatujte také na to, že okurky mají citlivý kořenový systém a nemají příliš rády přesazování. Proto se vyplatí je zasít do substrátů, z nichž je později nemusíte vyjímat. Skvělé bude například použití rašelinových květináčů, papírových plat na vajíčka nebo jiných biologicky rozložitelných nádob, které je později možné bez obav přesadit společně s rostlinou. Výsev provádíme tak, aby v každém květináči byly nanejvýš dvě až tři rostliny, a přesazujeme je ve chvíli, když se vyvine druhý list.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pestovat-okurky.html, https://shop.culinabotanica.cz/hybridni/, https://www.nejlevnejsizahradnik.cz/Okurka-nakladacka-FATIMA-F1-hybrid-jemnoostna-d1876.htm, https://www.levnepostriky.cz/aktuality/vse.co.byste.meli.vedet.o.salatovych.okurkach.a.nakladackach

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)