Jedlá soda: Kde všude ji lze v domácnosti využít?

Soda

Jedlá soda má velmi široké využití. Navíc se jedná o praktického pomocníka, který je hojně využíván nejen v domácnosti. Pokud nás pálí žáha, můžeme sáhnout po jedlé sodě a do pár minut pocítíme úlevu. Je to dáno tím, že soda dokáže neutralizovat žaludeční kyseliny. Taktéž ji můžeme využít při pečení místo kypřícího prášku. Kde jinde ji lze v domácnosti využít?

Jedlou sodu využijete nejen při jarním úklidu

Jedlou sodu využijete také při jarním úklidu. Samozřejmě ji lze využít i dále. Tu používaly již i naše babičky, jako mírně abrazivní prostředek k mytí hrnců a jiných povrchů. Sodu lze smíchat s trochou vody, vytvořit jemnou pastu a nanést například na zmíněné hrnce nebo na sporák či troubu. Nechte působit a poté pomocí houbičky umyjte. Sodu však využijete i při mytí umyvadla a vany. 

Stejně tak ji využijete i jako pomocníka při odmašťování plechů. Proveďte stejným způsobem, jako u sporáku. 

Čištění zašlých příborů či hrnků

Příbory, které na sobě mají různé ozdobné prvky, po čase zajdou. Vy je však můžete vyčistit pomocí jedlé sody. Stačí si připravit výše zmíněnou kašičku a pomocí jemného hadříku je vyčistit. Stejně tak si pomůžete od nevzhledného povlaku od čaje v hrnku. Můžete vytvořit kašičku a umýt hrnek. Do hrnku lze také nalít trochu octa, poté vodu až po okraj a dvě lžičky sody. Rozmíchejte a nechte působit do druhého dne.

Matrace
Foto: Pixabay

Vyčistí matrace

Pro kvalitní spánek je samozřejmostí kvalitní matrace – o to není pochyb. Ovšem správná tvrdost matrace není to jediné, co zajišťuje kvalitní spánek. I její čistota je velmi důležitá. Pot, ale i odumřelá kůže je pro roztoče rájem. V takovém případě si dokonale vystačíte s jedlou sodou. Sodu smíchejte s několika kapkami levandulového esenciálního oleje, poté ji nasypte na matraci, krouživými pohyby jemně vetřete a nechte alespoň dvě hodiny působit. Poté pořádně vysajte a máte hotovo. 

Eliminování zápachu

Jedlá soda eliminuje zápach z jakéhokoli povrchu. Ať už se jedná o lednici, obuv, skříň, oblečení, pelíšek pro domácí mazlíčky, skříně, komody, postele a dále, pomůže obyčejná a levná soda. Stačí pouze nasypat například do bot, nechat přes noc působit a ráno vysypat. Do skříně či do lednice umístěte misku s jedlou sodou, do které lze také nakapat oblíbený éterický olej.

Zdroj: https://www.distripark.cz/zpravy/zprava.asp?zpravicka=503, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jedla-soda-a-jeji-vyuziti-v-domacnosti-odmastuje-cisti-a-pohlcuje-pachy-28068.html  

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)