Jak urychlit klíčení mrkve? Vyzkoušejte jednoduchý trik

Mrkev

Klíčení mrkve trvá 10 až 20 dní. Odvíjí se od podmínek. Pokud jsou teploty pod bodem mrazu nebo je sucho, může to trvat i déle (klidně i více než měsíc). Mrkev dokáže vyklíčit při teplotách kolem 3 °C, zvládne přitom teploty až do – 4 °C. Platí, že čím dříve mrkev vyklíčí, tím dříve můžete začít sklízet. Pokud jste například prošvihli termín setí mrkev (ideálně duben) můžete si pomoci tak, že urychlíte dobu klíčení. Nejlépe to uděláte namočením semen.

Rychlejší klíčení mrkve

Namáčení semínek je běžným postupem, jak urychlit klíčení – a neplatí to pouze u mrkve, ale také u jiných druhů zeleniny. Výsev mrkve je možný také na podzim (termín listopad až prosinec), avšak v toto období je rychlejší klíčení nežádoucí, proto se nepoužívá. Pokud by totiž semena vzešla rychleji, než na jaře, došlo by k tomu, že by v průběhu zimy zmrzla. Proto postup namáčení semen používáme pouze na jarní výsev.

Mrkev

Foto: Pixabay

Namáčení semen pro urychlení klíčení

Semínka jednoduše nasypte do nějaké nádoby. Zalijte je vodou tak, aby hladina byla asi 0,5 cm nad semínky. Není třeba používat dešťovou nebo odstátou vodou. Nevadí ani to, když bude voda studená. Proto ji můžete použít rovnou z kohoutku. Takto ponechte semínka zalitá po dobu 24 až 36 hodin. Místo, kde budou, nemusí být teplé, ale semínka by neměla ve vodě zmrznout. Mrkev ke klíčení nepotřebuje teplo, minimální teplota je však 3 °C.

Vzhled namočených semínek

Pokud budou semínka v chladnějším prostředí, eliminujete tím rizika vzniku plísní. Po 36 hodinách budou mít semínka větší objem a budou lehce slizká. Nabobtnalá semínka obvykle klesnou na dno nádoby, voda se zbarví dožluta. Toto je naprosto běžné. Takto připravená semínka je třeba okamžitě vysít do země. Vzhledem k tomu, že mrkev nesnáší přesazování, je dobré zvolit výsev rovnou na záhon. Namočená semínka se mohou lepit na prsty, proto je vyséváme i s vodou – snažíme se přitom o co nejrovnoměrnější a nepříliš hustý výsev.

Nevyužitá semínka

Pokud semínka necháte jednou nabobtnat, už je musíte použít všechna. Pokud byste je nechali vyschnout a nechali je na další sezónu, už by nenaklíčila. Vyschnutím semínka totiž zabijete. Proto je třeba semínka zalévat pravidelně také po výsevu – pokud na jaře neprší. Stačí málo vody. Pokud byste na semínka, která jste namáčeli, zapomněli, můžete je zkusit vysít, i když se voda z nich již odpařila. Mrkvová semínka dokážou odolat nedostatku vody i několik hodin. Nemáte ale stoprocentní jistotu, že vyklíčí.

Zdroje info:

https://www.floranazahrade.cz/pestovani-mrkve-a-petrzele-je-to-snadne-ale/

https://niepodlewam.pl/siew-marchwi-jak-gleboko-i-kiedy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!