Stačí jeden malý pomocník a žloutnutí listů u fíkusu bude navždy odzvoněno

Fíkus

Žloutnutí listů u fíkusu: Ficus benjamina, také známý jako fíkus drobnolistý nebo fíkovník drobnolistý, je oblíbená pokojová rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Má lesklé, tmavě zelené listy oválného tvaru, a vytváří také malé, nejedlé plody. Je známý svým půvabným vzhledem a schopností čistit vzduch v místnosti odstraňováním škodlivin.

Ne vždy je však péče o něj tak snadná jak to na první pohled vypadá. Velkým problémem může být například žloutnutí listů.

Proč fíkusu žloutnou listy

Žloutnutí listů ficus benjamina může mít několik příčin. Tím prvním je rozhodně nedostatečné osvětlení: Pokud rostlina není dostatečně osvětlena, mohou její listy žloutnout a opadávat. Častou potíží také bývá příliš mnoho nebo naopak příliš málo vody. Ficus benjamina potřebuje stálou vlhkost, ale pokud ho budete zalévat příliš často nebo naopak nedostatečně, mohou jeho listy začít žloutnout a opadávat.

V zimě se pak často objevuje i přehřátí: Pokud je rostlina v místnosti s příliš vysokou teplotou, mohou její listy žloutnout a opadávat. Ruku v ruce s tímto bodem jde i špatné umístění. Pokud je rostlina umístěna v místnosti s proudícím vzduchem (tedy je-li vystavena průvanu) nebo stojí v blízkosti topení, mohou se její listy žloutnout a opadávat.

Fíkus

Foto: Pixabay

Choroby nebo škůdci

Některé choroby nebo škůdci, jako jsou mšice nebo roztoči, mohou také způsobit žloutnutí listů ficusu benjamina. Proto je velmi důležité pečlivě sledovat podmínky, ve kterých rostlina roste, a řešit příčinu žloutnutí co nejdříve, aby se fíkus mohl rychle zotavit.

Čaj jako životabudič

Fíkus se žlutými listy může rychle postavit na nohy hnojivo z čaje. Připravte silný čaj, můžete použít černý nebo zelený. Nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu a aplikujte ho jako zálivku. Použijte ho hned nebo ho uložte do lednice a použijte do 24 hodin. Můžete do něj také přidat trošku řepkového nebo slunečnicového oleje pro lepší účinnost hnojiva.

Zdroj: https://www.ahmadtea.cz/blog/cajova-inspirace/pripravte-vase-rostliny-na-zimu-vhodnou-peci, https://zelenecaje.cz/o-caji/zeleny-caj-velice-cenene-dusikate-hnojivo-pro-pokojove-i-venkovni-rostliny/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)