Nejnovější technologické trendy v oblasti počítačů

Počítače

Rok 2023 přinesl v oblasti technologických trendů pro stolní počítače řadu novinek, které přinášejí nejen vyšší výkonost, ale i určitou energetickou úspornost. Nejvýznamnějším přírůstkem na trhu pro stolní počítače jsou jistě nové procesory značek Intel a AMD, ale i nová řada grafických karet od NVIDIA. Co tedy rok 2023 přinesl?

13. generace procesorů Raptor Lake dostala i úspornější verze

Uživatelé klasických desktopových počítačů již dlouho očekávali uvedení na trh úspornějších procesorů 13. generace od společnosti Intel s architekturou Ada Lovelace. K nejvýkonnějším 145W modelům tak přibyl i model s výkonem 65 W, jež si jistě najdete široké publikum, ale i velmi úsporné 35 W provedení. Této úspory dosáhl Intel tím, že v nové generaci neobsahují procesory pouze velká jádra, ale i ta malá úsporná. Špatnou zprávou je pak zdražení, které se projevuje především u 65W verze pro mainstreamové uživatele.

Přidávání počtu jader a zvýšení výkonu se nejvíce projeví v případě nejlevnějšího modelu Core i5, protože bude obsahovat 6+4 jader, což znamená, že se touto modifikací výrazně zlepšil mnohovláknový výkon. Díky tomu se procesory Core i5 měla posunout na úroveň procesorů, které disponují 8, respektive 10 velkými jádry.

S tím pak souvisí i vyšší frekvence v případě boostů, podle modelu totiž můžete dosáhnout až na 5,6 GHz. Nutno je však počítat s tím, že spotřeba energie pak výrazně stoupá. Na první pohled se tak může zdát, že celá generace procesorů Raptor Lake je pouze o něco zlepšená verze původních procesorů Alder Lake, což sice díky E-Core jádrům není zcela pravda, ale se zdražením přitažlivost produktu značně poklesla. Ti, kteří si v letošním roce budou skládat počítač, tak možná stále zvolí předchozí generaci.

Společnost AMD přinesla na trh hned 3 nové stěžejní modely procesorů

Ani společnost AMD nezaspala dobu a představila v roce 2023 tři výrazné novinky, a to procesory Ryzen 9 7950X3D, 7900X3D a Ryzen 7 7800X3D. Tato druhá generace procesorů, jež jsou vybaveny 3D cache, se zaměřila na nedostatky předchozí generace. Uživatel se tak může těšit na výrazně vyšší frekvence, které tolik nesnižují neherní výkon, protože společnost AMD to vyřešila velmi jednoduše, a to tak, že každý CCD pracuje na jiném taktu. Potěší vás tak skutečnost, že výkon je vysoký a spotřeba se drží skutečně nízko.

Zejména mainstreamové hráče jistě potěší, že má AMD Ryzen 9 7950X3D obdobný výkon jako dosud vychvalovaný procesor Intel Core i9-13900K u mnoha herních titulů jej pak dokonce výrazně překonává. Najdou se však i opačné situace a je tak možné říci, že jsou si oba procesory rovny.

Co se však AMD skutečně povedlo je držet spotřebu energie skutečně nízko. Díky osazení nejlepšími CCD čipy a potřebě co nejnižšího napětí pro 3D cache jsou v procesoru implementována jen velmi úsporná jádra. V této oblasti AMD Ryzen 9 7950X3D zcela převálcoval procesory od Intelu.

Hráče pak potěšila NVIDIA s grafickou kartou GeForce RTX 4070 Ti, na kterou každý čekal

Velký mezigenerační skok si hráči slibovali od grafické karty NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti a takého dostali, protože přináší obdobný výkon jako GeForce RTX 3090 Ti, a to díky tomu, že používá plně aktivní verzi 4nm čipu AD104 se 7 680 CUDA jádry, 60 RT jádry a 240 tensor jádry, kapacita paměti pak činí 12GB s frekvencí 21 GHz.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.