Špička obecná: Skvělá jedlá houbička, které se bojí mouchy

Špička obecná

Naše babičky si dříve nemohly vynachválit skvělé kloboučky malých houbiček, které se objevovaly po dešti od jara až do podzimu. Ano, hádáte správně, jednalo se o špičku obecnou, která bývá také označována jako špička travní nebo špička polní. Jedná se o malou houbičku, jež je dnes poměrně zanedbávaná. Je to škoda, jelikož může představovat naprosto skvělé zpestření jídelníčku. Jak tedy špička obecná vypadá, kde roste a jak se využívá? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nenápadná houbička v čarodějných kruzích

Špička travní se jen tak samostatně objeví málokdy. Roste v takzvaných čarodějných kruzích. Ty jsou ostatně na trávníku často patrné již po zimě nebo i v jiných částech roku, jedná se o kruhy zežloutlé až vyschlé trávy. Co se týká samotného vzhledu houby, ten je vcelku charakteristický. Typická je světlou okrovou barvou, která může tmavnout až dohněda. Klobouk bývá o průměru pohybujícím se mezi 15 až 50 mm.Uprostřed něj je opatrný hrbolek. Zpočátku má tvar kuželu a po jeho okraji jsou patrnější rýhy. Typické jsou bílé u třeně vykrojené lupeny. Třeň je tenký pouhých 5 mm. Dužina je hodně doběla a chuť typicky houbovitá.

Špička obecná

Špička obecná: Foto Radek Štěpán

Najít se dá v trávě takřka všude

Přesně tak, rozhodně se stačí projít po zahrádce, v sadu, nebo někde na louce či pastvině. Po deštích si můžete být jistí, že budete úspěšní. Co se týká samotných kruhů, které jsou kvůli houbám vytvářeny, vznikají hlavně kvůli tomu, že houby spotřebovaly živiny, jež potřebuje tráva.

Špička obecná: Foto Radek Štěpán

Využití špiček je různorodé

Špička polní je skvělá jedlá houba, která se dá využít na různé způsoby. Sbírat by se měly pouze kloboučky. Třeně jsou titěrné a často i tužší. Vynikající jsou kloboučky v omeletách, nicméně není problém je také naložit do octa. Pokud chcete tuto houbu nasušit, také můžete. Hodit se může klidně i jako koření.

A co ony mouchy? Ty se klidí, jelikož za syrová špička travní uvolňuje menší množství kyanovodíku. Sušením nebo tepelnou úpravou ale tato látka mizí.

Zdroje info: nahouby.cz, ohoubach.cz, botany.cz

Špička obecná: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.