Podzimní hnojení: Je stejně důležité jako to na jaře

Hnojení

To, že vaše zeleninová či ovocná zahrada již nebude plodit, neznamená, že byste ji měli nechat ladem. Po dlouhém období, kdy jsme sklízeli, se půda vyčerpala, a proto je třeba dodat jí živiny, o které ji naše rostliny „okradly“. A právě za tímto účelem aplikujeme podzimní hnojiva. Bylo by velkou chybou hnojení vynechat, protože by to znamenalo slabé rostliny v nadcházejícím roce. A dohnat se to nedá ani důkladným jarním hnojením.

Podzimní hnojivo

Pro hnojení na podzim používejte zásadně hnojiva, která jsou určena na konec vegetačního období. Mají trochu jiná složení, než ta, která jste používali v průběhu vegetačního období. Nenutí vaše rostliny do růstu, ale naopak je připravuje na konec sezóny. Znalí zahrádkáři odhadnou, že v podzimním hnojivu bude méně dusíku, což je prvek, který podporuje růst nadzemní (zelené) části rostliny. Oproti tomu obsahuje více draslíku, který přispívá k pevnosti a odolnosti rostlinných pletiv. Díky tomu jsou rostliny odolnější vůči poškození mrazem a mají lepší šanci na přezimování bez úhon.

Hnojivo

Foto: Pixabay

Hořčík nejen pro trávník

Hořčík jako součást podzimního hnojiva si spojujeme zejména s trávníkem. Jeho hlavní funkcí je to, že zabraňuje předčasnému žloutnutí listů. To ale oceníte také u některých dalších rostlin. Právě podzimní hnojiva jsou o tuto složku obohacena. Důležité je taktéž železo, které má v podzimním hnojivu velký význam. Dusík, který je v tomto typu hnojiva obsažen, je obvykle jen v amonné podobě. Už jsme zmínili dva prvky z trojlístku NPK (dusík, fosfor, draslík). Jak je to s fosforem? Ten není pro podzimní hnojení nijak důležitý.

Jak na podzimní hnojení?

Po ukončení vegetačního období půdu prokypřete. Pro doplnění živin můžete volit také organická hnojiva, jako je koňský, kravský nebo slepičí hnůj. Ve formě granulí se s nimi velmi dobře a snadno manipuluje. Po aplikaci ještě půdu zalijte a máte hotovo.

Zdroje info:

https://www.thisoldhouse.com/gardening/21015060/essential-tips-for-fall-fertilizing
https://zahradnickakucharka.cz/jak-na-podzimni-hnojeni

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!