Skvělý recept na kvašáky

Pokud zavařujete okurky, jistě víte, že to dá docela práci. Nicméně výsledky stojí zato. Okurková sezóna je právě v plném proudu. Okurky připravené mléčným kvašením jsou výbornou pochoutkou. Kvašáky se mohou nazývat také rychlokvašky nebo mléčňáky. Přidává se do nich kopr, mrkev, česnek, cibule, bobkový list a mnoho dalšího podle krajových zvyklostí. Máte-li rádi okurky pikantnější, přidejte do nálevu na kvašáky více pepře a česneku.

Recept na kvašáky – obecné zásady

Kvašáky se připravují z okurek nakládaček. Ty můžete vybrat i větší. Skládejte je do velkých zavařovacích lahví nebo do hrnce. Každou okurku několikrát propíchněte, aby do ní lák pořádně pronikl. Lák na okurky musí být teplý. Důležité je, aby okurky zůstaly po celou dobu kvašení ponořené, proto musíte nádobu zatížit. Okurky nechejte kvasit v teple. Druhý či třetí den můžete již zpozorovat mléčné kvašení. Kvašáky budete mít hotové za 5 až 7 dní. Poté je přeneste do chladu, ideální je sklep. V chladu se proces kvašení již zastaví.

Nejlepší recept na kvašáky

Očistěte si 3 kg okurek a propíchejte je. Na dno velké sklenice naskládejte 3 stroužky česneku. Prokládejte okurky vinnými listy (budete jich potřebovat 10) a dalšími 7 stroužky česneku. Smíchejte 15 celých různobarevných pepřů, tedy černý, bílý, červený a zelený, jednu lžičku hořčičného semínka a snítky kopru a přisypávejte je na okurky. 2 litry vody osolte 60 gramy soli a nalijte ji na okurky. Následně sklenici dobře uzavřete a uložte ji do teplé místnosti, aby mohl probíhat proces kvašení. Za týden budou kvašáky hotové a vy je budete moci vyzkoušet.

Kvašáky na zimu

Jste-li milovníky kvašáků, jistě budete rádi, pokud vám vydrží co nejdéle. Přikládáme nyní recept na kvašáky, které by vám mohly vydržet až do jara. Větší okurky naskládejte do sklenic, proložte je koprem, kolečky mrkve a plátky cibule. V 1 litru vody rozpusťte 40 gramů soli a teplou vodou kvašáky přelijte. Okurky zatlačte, počkejte, až se nálev usadí a poté okurky přelijte až po hrdlo a pořádně uzavřete. Uložte je v chladné místnosti a počkejte zhruba měsíc, až je budete moci ochutnat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.