Kvašáky

Skvělý recept na kvašáky

Pokud zavařujete okurky, jistě víte, že to dá docela práci. Nicméně výsledky stojí zato. Okurková sezóna je právě v plném proudu. Okurky připravené mléčným kvašením jsou výbornou pochoutkou. Kvašáky se mohou nazývat také rychlokvašky nebo mléčňáky. Přidává se do nich kopr, mrkev, česnek, cibule, bobkový list a mnoho dalšího podle krajových zvyklostí. Máte-li rádi okurky pikantnější, přidejte do nálevu na kvašáky více pepře a česneku.

Recept na kvašáky – obecné zásady

Kvašáky se připravují z okurek nakládaček. Ty můžete vybrat i větší. Skládejte je do velkých zavařovacích lahví nebo do hrnce. Každou okurku několikrát propíchněte, aby do ní lák pořádně pronikl. Lák na okurky musí být teplý. Důležité je, aby okurky zůstaly po celou dobu kvašení ponořené, proto musíte nádobu zatížit. Okurky nechejte kvasit v teple. Druhý či třetí den můžete již zpozorovat mléčné kvašení. Kvašáky budete mít hotové za 5 až 7 dní. Poté je přeneste do chladu, ideální je sklep. V chladu se proces kvašení již zastaví.

Nejlepší recept na kvašáky

Očistěte si 3 kg okurek a propíchejte je. Na dno velké sklenice naskládejte 3 stroužky česneku. Prokládejte okurky vinnými listy (budete jich potřebovat 10) a dalšími 7 stroužky česneku. Smíchejte 15 celých různobarevných pepřů, tedy černý, bílý, červený a zelený, jednu lžičku hořčičného semínka a snítky kopru a přisypávejte je na okurky. 2 litry vody osolte 60 gramy soli a nalijte ji na okurky. Následně sklenici dobře uzavřete a uložte ji do teplé místnosti, aby mohl probíhat proces kvašení. Za týden budou kvašáky hotové a vy je budete moci vyzkoušet.

Kvašáky na zimu

Jste-li milovníky kvašáků, jistě budete rádi, pokud vám vydrží co nejdéle. Přikládáme nyní recept na kvašáky, které by vám mohly vydržet až do jara. Větší okurky naskládejte do sklenic, proložte je koprem, kolečky mrkve a plátky cibule. V 1 litru vody rozpusťte 40 gramů soli a teplou vodou kvašáky přelijte. Okurky zatlačte, počkejte, až se nálev usadí a poté okurky přelijte až po hrdlo a pořádně uzavřete. Uložte je v chladné místnosti a počkejte zhruba měsíc, až je budete moci ochutnat.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, myslím, že je to trošku problém.
   Vinný list podporuje kvasný proces. Radek Štěpán

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký večer,
     děkuji za oba vaše příspěvky.
     V podstatě všech si vážím, jen si myslím, že není nutné se titulovat názvy zvířat.
     Ano, okurky samozřejmě vykvasí i tak stejně jako zelí, nicméně vinný list kvašení podporuje a já ho tam dávám. Nikoho k tomu nenutím.
     Radek Štěpán

 1. Eman Odpovědět

  Není potřeba žádný list.Stačí jen voda,sůl,okurky a kopr.Nic více.Dokonce tvrdím,že tak jsou upně nejchutnější.Po vyzkoušení různých receptů jsem nakonec skončil u tohoto nejjednuššího receptu.Dělám to tak už několik roků a všem chutnají.

 2. Karin Odpovědět

  Ja tam dávám krajicek chleba na kvaseni.Měla bych ale dotaz,mám větší okurky můžu je rozkrojit napul?

 3. Martin Talácko Odpovědět

  Dobrý den,dělal jsem kvašáky podle letitého receptu co jsem si našel na netu.Po nakvašení asi po týdnu jsem je dal do studena a po čtrnácti dnech zkončily na hnoji.Okurky byly změklé a chuť příšerná,škoda práce a času,co bylo špatně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *