Jak pěstovat zázvor

Zázvor si v květinářství jako zasazenou rostlinku bohužel nekoupíte. Prodává se například v obchodech se zdravou výživou, běžně dnes i v supermarketech. Dá se ale snadno vypěstovat i doma. A proč byste ho měli vlastně pěstovat? Protože zázvor je nejen oblíbeným kořením, ale má i výborné léčivé účinky.

Zázvor a jeho účinky

Zázvor je velice dobrý lék, protože působí protizánětlivě, antibakteriálně a má i výborné detoxikační účinky. Posiluje obranyschopnost a imunitní systém. Uleví vám, pokud máte zažívací potíže a trpíte plynatostí, nadýmáním či pálením žáhy. Na nachlazení a kašel je vhodný pampeliškový med se zázvorem. Výborným pomocníkem je také při migréně. Pomáhá od bolesti ženám při menstruaci. Studie prokázaly, že jeho konzumace je prevencí proti rakovině tlustého střeva a rakovině vaječníků. Zázvor v těhotenství mohou používat ženy, které trpí ranními nevolnostmi.

Zázvor a jeho negativní účinky

Zázvor sice léčí, ale některým lidem při jeho nadměrné konzumaci, která může vést až k předávkování, může i uškodit. O konzumaci zázvoru byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem, abyste předešli nevhodné kombinaci s vašimi léky. Řeč je zvláště o lidech trpících srdečními chorobami a diabeticích. Zázvor byste neměli podávat dětem do dvou let. Dlouhodobě by ho neměly užívat ani těhotné ženy. Dejte si tedy pozor na jeho dávkování. Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru je 4 g. Zázvorový porcovaný čaj si můžete připravit 2 až 3x denně. Na litr čaje pak použijte do 4 g čerstvého zázvoru.

Pěstování zázvoru doma

Vypěstovat si zázvor doma je velmi jednoduché. Připravte si čerstvý oddenek, který vložte pupeny vzhůru těsně po povrch substrátu do většího květináče, protože hlízy potřebují dostatek prostoru. Květináč postavte za okno na místo, kam bude svítit slunce. Zázvor potřebuje dostatek vláhy, ta je totiž pro zdravý růst rostliny určující. Zalévejte ji proto denně. Zázvor má rád vysoké teploty, ale nesvědčí mu výkyvy teplot. Ideální je pro něj skleník nebo fóliovník. Při správné péči poroste ale i v květináči. Konzumovat jej můžete až tehdy, jakmile začne zasychat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.