Zavařování meruněk

Meruňky jsou velmi oblíbené sladké ovoce. Nejen domácí kompoty, ale i marmelády z meruněk jsou velice oblíbené. Za prvé velmi dobře chutnají a neobsahují chemické konzervanty, za druhé šetří vaši peněženku. Kompoty jsou alespoň o půlku levnější než v obchodě. V prodeji seženete kilo meruněk za různou cenu. Koupit si je nejlevněji můžete na farmách, dále jsou k dostání v supermarketech a na trzích. Meruňky jsou výborné také sušené.

Zavařování meruněk a jeho pravidla

Zavařujte jen kvalitní suroviny. Plesnivé meruňky raději vyhoďte. I jedna nahnilá vám pokazí celý kompot. Sklenice dobře vypláchněte horkou vodou. Nálev nesmí být až u hrdla, nicméně meruňky musí být zcela v nálevu. Meruňky vařte při teplotě 80 – 85 °C přibližně 15 až 20 minut. Zavařovací sklenice musí v hrnci stát, nesmí plavat. Lák musí být svařený a teplý. Cukr ve vodě lépe nakládá. Zkontrolujte si, zda máte pořádně utažená víčka na sklenici. Nesmí do ní pronikat vzduch.

V čem zavařovat meruňky

Meruňky můžete zavařovat v klasickém zavařovacím hrnci s teploměrem. Modernějším typem jsou pak elektrické zavařovací hrnce. Zavařovat můžete také i v obyčejném hrnci. Mezi méně známé pak patří zavařování v pečící trouběpečící troubě na hlubokém pekáči ve vodní lázni. K zavařování poslouží i mikrovlna, a dokonce i myčka nádobí. Meruňky můžete vkládat do sklenic bez závitu, se závitem a pak i do ozdobnějších sklenic, které jsou v prodeji, nicméně jejich cena je poměrně vysoká.

Meruňkový kompot a marmeláda z meruněk

Nálev na meruňkový kompot připravíte tak, že do 1 litru vody přidáte 50 dkg cukru. Sterilujte při teplotě 85 °C po dobu zhruba 15-20 minut. Jsou-li meruňky tvrdší, můžete sterilovat i déle. Cukr přidávejte podle chuti a kyselosti meruněk. Někdy stačí přidat pouze 30 dkg. Použít můžete i umělé sladidlo, diabetici samozřejmě nesladí. Na marmeládu z meruněk potřebujete 1 kg meruněk, které nakrájíte na malé kousky, dáte do hrnce a přivedete k varu. Až meruňky pustí šťávu, přidejte 80 dkg cukru a balíček Gelfixu a povařte ještě alespoň 15 minut. Povařené meruňky přelijte do mixéru a lehce rozmixujte. Horkou směs nalejte do sklenic a nechte vychladnout do druhého dne. Marmeládu pak můžete použít třeba na koblihy. Na tvarohové knedlíky s meruňkami jsou ideální čerstvé meruňky, ale pokud je nemáte, můžete je naplnit také marmeládou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.