Sklidili jste švestky? Skladujte je tak, aby si zachovaly svou perfektní chuť – pomůže mrazák i sušička

Švestky

Sklidili jste švestky? Skladujte je tak, aby si zachovaly svou perfektní chuť – pomůže mrazák i sušička. Pomíjivou krásu letních plodů často doprovází hořkosladké poznání – nevyhnutelný konec jejich sezóny. Díky správným konzervačním postupům však mohou lahodné chutě švestek zdobit váš stůl i v zimě.

Využitím síly mrazení a sušení si můžete vychutnat esenci těchto šťavnatých plodů až do ledna a ještě déle. V tomto podrobném článku prozkoumáme umění konzervace švestek, od zmrazení jejich čerstvosti až po sušení jejich bohatosti, což vám umožní dopřát si chuť léta ještě dlouho po příchodu zimy.

Jak správně mrazit švestky

Mražení švestek je rychlá a účinná metoda, jak prodloužit jejich trvanlivost a zároveň zachovat jejich čerstvou chuť. Ať už je plánujete použít do koktejlů, džemů nebo dezertů, zmrazené švestky si pozoruhodně dobře uchovávají všechny své vlastnosti – musíte však postupovat správně. Vybírejte zralé, ale pevné švestky. Důkladně je omyjte a osušte. Slupku můžete ponechat pro lepší texturu a živiny, nebo ji můžete oloupat, pokud dáváte přednost hladší konzistenci.

Švestky opatrně zbavte pecek. Můžete je rozpůlit nebo nakrájet podle potřeby s ohledem na to, jak je plánujete později použít. A zapomenout byste neměli ani na krátké blanšírování. To pomůže zachovat jejich barvu, chuť a strukturu. Přiveďte hrnec s vodou k varu a ponořte švestky do vroucí vody asi na 1-2 minuty. Rychle je přeneste do ledové lázně, aby se proces vaření zastavil.
Po blanšírování a ochlazení švestky dobře osušte, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Nadměrná vlhkost může vést ke spálení v mrazničce nebo ke ztrátě kvality během skladování. Osušené půlky nebo plátky švestek vložte do vzduchotěsných sáčků nebo nádob, které lze zmrazit. Odstraňte z nich vždy co nejvíce vzduchu, abyste zabránili spálení v mrazničce. Balení označte datem, abyste měli přehled o jejich čerstvosti.

Jak na správné sušení švestek

Sušené švestky si můžete vychutnat jako výživnou svačinu nebo je použít jako všestrannou přísadu do sladkých i slaných pokrmů. Zde se dozvíte, jak švestky odborně usušit:
Vybírejte zralé, pevné švestky. Důkladně je omyjte a osušte. Švestky rozkrojte napůl a odstraňte pecky.
Švestky opatrně zbavte pecek a nakrájejte je na půlky nebo čtvrtky podle velikosti a vašich preferencí.

Švestky

Foto: Pixabay

Pro eliminaci hnědnutí a zvýšení chuti můžete švestky předem ošetřit ponořením do roztoku citronové šťávy a vody.
Kousky švestek rozložte na sušící mřížky, tácy nebo je vložte do sušičky potravin. Pro rovnoměrné sušení je nezbytná správná cirkulace vzduchu. Nastavte sušičku na nízkou teplotu (přibližně 54-60 °C) a nechte švestky sušit několik hodin nebo přes noc.

Švestky jsou dostatečně vysušené, když jsou poddajné a nejsou uprostřed viditelně vlhké. Na dotek by neměly být lepkavé ani vlhké.
Před uložením do vzduchotěsných nádob nebo vakuově uzavřených sáčků nechte sušené švestky vychladnout. Skladujte je na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního světla.

Chuť léta po celý rok

Konzervování švestek zmrazováním a sušením je důkazem našeho spojení s přírodními cykly. Zvládnutím těchto technik můžete zachytit podstatu léta a vychutnat si lahodnou chuť švestek i při změně ročních období. Ať už se rozhodnete pro pohodlné mražené švestky, nebo pro bohaté požitky ze sušených švestek, tyto metody konzervace vás vybízejí k tomu, abyste si radost z letních plodů prodloužili na celý rok. A to se rozhodně vyplatí.

Zdroj: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/343711/triky-nasich-babicek-jak-ulozit-svestky-aby-vydrzely-cerstve-az-do-vanoc.html, https://living.iprima.cz/zahrada/triky-jak-ulozit-svestky-aby-i-v-lednu-chutnaly-jak-cerstve

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)