Citrusovník má zkroucené listy. Na vině je nesprávná zálivka

Citrusovník

Citrusovník je rostlina, kterou pěstujeme jako okrasnou rostlinu. Pokud se nám podaří zajistit ideální podmínky, můžeme dokonce sklízet plody! Pravda, nebudou tak velké, jako ty v supermarketech, přesto jsou důvodem, proč na sebe můžete být pyšní. V případě, že rostlina není v ideálních podmínkách, nám to může říci sama. Obvykle to poznáme na listech, které se zkroutí různými způsoby.

Citrusovník vyžaduje správnou zálivku

Když odhalíme zkroucené listy, jako první nás zcela správně napadnou nedostatky v zálivce. Vody může být příliš moc nebo málo. Pokud se listy svinují směrem ke středu, vody je málo. Pokud listy visí ochable dolů, následně žloutnou a opadávají, rostlina je přelitá. Citrusovník zaléváme hluboce jednou nebo dvakrát týdně. Pokud je půda vyschlá asi 2,5 cm pod povrchem, je třeba ji zalít. V létě bude vyžadována častější zálivka.

Citrus

Foto: Pexels

Výkyvy teplot jsou zátěží

Snad žádné rostlině neprospívají výkyvy teplot. Ideální je rozmezí od 21 do 37 °C. Teplota pod 2 °C může být pro rostlinu fatální. Pokud teploty klesnou pod 4,5 °C, je načase přenést rostlinu dovnitř. Přesuňte rostliny mimo přímé sluneční světlo a udržujte půdu vlhkou. Kolísání teplot rostlinu vysiluje. Pokud je toto kolísání na začátku nebo sezóny, bude dobré, naplánovat venkovní pobyt rostliny, až budou vhodnější podmínky.

Nedostatečné množství živin

Dobrou úvahou je také to, že rostlina nemá všechny živiny, které k růstu potřebuje. Používejte speciální hnojivo na citrusy. Dejte si pozor na množství. Také příliš mnoho hnojiva může způsobit kroucení listů. Při hnojení postupujte podle návodu na obalu svého výrobku. K hnojení se může použít také rybí emulze či tekutá řasa s dávkováním jednou za dva až tři týdny.

Škůdci a nemoci jsou důvodem kroutících se listů

Mšice mohou způsobit škody zejména u mladších rostlin a výhonků. Zbavíme se jich jednoduše tak, že na ně aplikujeme mýdlový roztok nebo příslušný komerční insekticid. Zejména plísňové choroby jsou důvodem kroucení listů. Vlhké a teplé počasí by mělo vždy zvýšit naši pozornost. Kontrolujte své rostliny pravidelně a problémy řešte co nejrychleji.

Zdroje info:

http://citrusarium.wz.cz/?p=67

https://www.thespruce.com/why-lemon-tree-leaves-are-curling-7497105

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!