Šípkový oxymel: Umění našich babiček v praxi. Nebojte se!

Šípky

Oxymel se dá připravit z nejrůznějších druhů ovoce či bylinek. Na jeho přípravu potřebujete v podstatě jen tři suroviny. Tou první je ona bylina, v případě šípkového oxymelu to tedy budou šípky, med a jablečný ocet. Jeho příprava je jednoduchá, ale poměrně časově náročná. Šípky je třeba nasbírat ještě před prvními mrazy, obsahují totiž větší množství vitamínu C (ten přemrznutím ztrácejí). Po přemrznutí jsou navíc mazlavé a hůře se sbírají (jsou ale lepší na šípkovou marmeládu, protože se snadněji pasírují).

Šípkový oxymel

Šípky omyjte pod tekoucí vodou a odřízněte okvětí (bubáky). Takto připravené je dejte do sklenice. Zhruba dvě třetiny sklenice dolijte jablečným octem a zbytek doplňte medem (tj. poměr octa a medu je 2 ku 1). Sklenice by neměla být úplně plná. Hrdlo sklenice ovažte mikrotenovým sáčkem, který zajistěte klasickou gumičkou. Takto připravenou směs uložte na tmavé místo. Zde necháte asi 3 týdny, čas od času protřepejte. Po dokončení fermentace (tj. po cca třech týdnech, ale můžete nechat i déle) směs sceďte přes jemné plátýnko a co nejvíce vymačkejte.

Šípky

Foto: Pexels

Oxymel má spoustu použití

Šípkový oxymel můžete použít jako klasický sirup – stačí jej zalít vodou. Pokud jej zalijete horkou vodou, získáte tak zdraví čaj. Můžete taktéž přidávat do různých bylinkových čajů. V oxymelu jsou zachovány všechny vitamíny, které poskytují šípky, med i jablečný ocet. Posiluje imunitní systém, protože prospívá prostředí ve střevech. Fermentací získáváme něco navíc, co by nám tyto tři ingredience poskytnout neuměly, kdyby tímto procesem neprošly. Skladujte v chladu a temnu. Užívejte každý den „panáka“ tohoto nápoje po dobu jednoho měsíce. Poté měsíc vynechejte. V lednici vydrží asi půl roku.

Přidejte další bylinky

Oxymel můžete obohatit dalšími bylinkami, které mohou směsi dodat další chuť a zdravotní účinky. Můžete zkusit přidat snítku rozmarýnu, levandule, ale také citron, křen, chilli nebo třeba zázvor. Výhodu oxymelu je to, že se vyrábí bez tepelné úpravy, takže si zachováte maximální množství prospěšných látek a fermentací získáte další výhody.

Zdroje info:

https://www.naturway.cz/rady-postupy/blahodarne-bobule-z-nasich-zahrad

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/11098-recepty/11561-oxymel/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!